Jakou hudbu mají rádi bratři Cabanové

Z archívu osobností

V dalším dílu pořadu Z archívu osobností jsou hosty Ivana Dlaska v  jsou bratři Michal a Šimon Cabanové.

Filmový a divadelní režisér, choreograf Michal Caban studoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické. Spolu se svým bratrem Šimonem založili již během studií Baletní jednotku Křeč (1981), tanečně divadelní soubor, s nímž realizují divadelní představení,  jednorázové multimediální akce, filmy a televizní pořady. Významným mezníkem v tvorbě Baletní jednotky Křeč bylo v roce 1983 účinkování ve filmu Amadeus Miloše Formana, v němž hrál Michal Caban epizodní roli. Na filmech spolupracoval i jako choreograf. Spolu s bratrem Šimonem a kostýmní výtvarnicí Simonou Rybákovou tvoří Michal Caban vyhledávaný autorský tým pro řešení atypických jednorázových firemních prezentačních a slavnostních akcí. Michal a Šimon Cabani jsou od roku 1997 dodnes autory scénické režie ceremoniálu Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a spolupracují s pražskými muzikálovými divadly Kalich, Hybernia či Broadway, Národním divadlem v Praze, Městským divadlem Brno, Národním divadlem moravskoslezským ad. Za expozici české národní sekce na světové výstavě scénografie Pražské Quadriennale získali spolu se Simonou Rybákovou nejvyšší ocenění Zlatou trigu.

Architekt, režisér, scénograf Šimon Caban studoval scénografii na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze a Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru prof. Josefa Svobody. Spolu se svým bratrem Michalem založil Baletní jednotku Křeč – tanečně divadelní soubor, s nímž realizují představení, jednorázové multimediální akce, filmy a televizní filmy (vystupovali i pod vedením americké choreografky Twylly Tharp ve filmu M. Formana Amadeus). V letech 1975-1990 se věnovak také výtvarné fotografii. Jeho fotografické práce jsou zastoupeny ve sbírkách Centres Pompidou a UMPRUM Muzea v Praze. V devadesátých létech  20. století spolu s Michalem Cabanem a svou ženou Simonou Rybákovou vytvořil vyhledávaný autorský tým pro řešení atypických jednorázových firemních presentačních akcí. V roce 1999 se spolu Simonou Rybákovou stali Komisaři pro expozici české národní sekce na světové výstavě scénografie Pražské Quadriennale a získali první cenu – Zlatou trigu. Za svou architektonickou práci (rodinné domy, rekonstrukce kanceláří UPP, HBO atd.) dostal v roce 2004 zvláštní cenu Grand Prix Architektury. V roce 2010 Cabani připravili a režírovali Český národní den na EXPU v Šanghaji. Šimon a Michal Cabani jsou od roku 1997 dodnes autory scénické režie ceremoniálu  Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.
Šimon Caban realizuje své vize v Národním divadle a Státní opeře, v pražských muzikálových divadlech Kalich, Hybernia, Broadway. V posledních letech se věnuje především režii:  Městské divadlo Brno 2010, vlastní projekt Muchova epopej s hudbou Aleše Březiny, v Ostravském Národním divadle Moravskoslezském, v Klicperově divadle a naposledy pro Buranteatre napsal a režíroval Pána s kaméliemi, v pražském divadle Studio DVA napsal a režíroval Děvčátko – vánoční příběh podle H. CH. Andersena, hudba Kryštof Marek.

V současné době spolupracují Michal a Šimon Cabani na kabaretní revui Wanted mezzosopranistky Dagmar Peckové, která se objeví v pražské Lucerně. 

Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 16. března v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 19.3. v 10:00 nebo v úterý 21.3. ve 22:00.

Podcast