Jubilant Boris Krajný

6.7.2016 / Z archivu osobností / Martina Klausová

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je klavírista Boris Krajný. 

Boris Krajný se narodil se v Kroměříži a zde také studoval na konzervatoři P. J. Vejvanovského. Na AMU absolvoval u prof. Františka Maxiána. Aspiranturu absolvoval u prof. Ivana Moravce. V roce 1975 získal čestné uznání v soutěži královny Alžběty v Bruselu a rok nato zvítězil v soutěži v italské Senegálii. Je držitelem Grand Prix du Disque za nahrávku francouzských klavírních koncertů. Od roku 1992 učí na pražské Akademii múzických umění.
Boris Krajný patří mezi naše přední klavíristy. Působil jako sólista Pražského komorního orchestru a České filharmonie. Vystoupil na koncertech v rámci významných festivalů, koncertoval v Carnegie Hall, v Kennedy Center a National Gallery ve Washingtonu, v londýnské Wigmor Hall, v Čajkovského sále v Moskvě, v Berlíně, Mnichově, Salzburku, Paříži, Bruselu, Sydney, Melbourne a na řadě dalších míst. 
Hrál pod taktovkou významných dirigentů, např. Václava Neumanna, Zdeňka Košlera, Václava Smetáčka, Jiřího Bělohlávka, Zdeňka Mácala, Libora Peška, Vladimíra Válka, Petra Altrichtera a dalších., 
Na festivalu Pražské jaro premiéroval v roce 1990 2. symfonii Leonarda Bernsteina (The Age of Anxiety), v sezóně 1999–2000 přednesl 4. klavírní koncert Bohuslava Martinů (Inkantace) v New Yorku a v Kuala Lumpuru, na festivalu ve francouzském Ruanne provedl kompletní klavírní a komorní dílo Leoše Janáčka. 
U příležitosti významného životního jubilea mu první koncert z cyklu Světová klavírní tvorba věnoval Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.  V Rudolfinu 17.10. 2015 zahraje Boris Krajný na svém recitálu díla Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina a Maurice Ravela.

Poslouchejte ve čtvrtek 7. července v 19:00 nebo v neděli 10.7. v 10:00 a úterý 12.7. ve 22:00.