Kdo dnes pečuje o odkaz baletního guru Pavla Šmoka? Stará se o něj manažerka Ladislava Jandová

Pavel Šmok posouval estetiku českého tance, byl tvůrcem veliké invence, muzikality i humoru, umělcem, který si rozuměl s jevištěm i kamerou. Založil Balet Praha a Pražský komorní balet.

Další pořad Z archívu osobností připomene génia české choreografie Pavla Šmoka, jehož odkaz chce připomínat obecně prospěšná společnost Balet Praha, kterou založila Mgr. Ladislava Jandová.

Pavel Šmok se narodil na Slovensku v Levoči, ale od 13 let žil s rodiči v Praze. Studoval Vyšší školu průmyslovou a po maturitě strávil dva roky na strojní fakultě ČVUT. Od studií se věnoval sportu, ale také ochotnickému divadlu a tanci. Rok studoval herectví na konzervatoři, posléze vystudoval taneční oddělení konzervatoře. V posledním ročníku přijal angažmá v Armádní opeře, součásti Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého, kde taneční složku vedl Luboš Ogoun.

Později se stal šéfem baletu v Ústí nad Labem a tři sezony pracoval i v Ostravě. Roku 1964 se stal spoluzakladatelem samostatného souboru Balet Praha, který měl být „experimentální laboratoří československého baletního umění“ a který jako jeden z prvních pronikl i do světa.

V roce 1970 přijal Pavel Šmok angažmá v Basileji, kde stál v čele baletu po tři sezony. Po návratu do Československa dostal v roce 1975 nabídku z pražského Divadla Rokoko a zde se začal rodit Pražský komorní balet, který v tehdejším Československu následně patřil k prvním představitelům současných tendencí v moderním tanci a postupně se stal i nejznámějším českým tanečním souborem na světě.

Nastudoval kolem stovky baletních titulů, 60 ve světové premiéře. K nejznámějším patří Listy důvěrné, Nedbalky, Sinfonietta, Fresky Piera della Francesca, Kreutzerova sonáta, Z mého života, Zjasněná noc, Holoubek a jiné. Spolupracoval s operou, operetou, muzikálem i činohrou. Uplatnil se i jako režisér.

profimedia-0019515793 pavel šmok 2.jpg

Jak chce současná baletní scéna rozvíjet jeho tvůrčí odkaz prozradí Ivanu Dlaskovi Mgr. Ladislava Jandová, která v roce 2007 zahájila několikaleté úsilí o záchranu Pražského komorního baletu a jeho legislativní vyčlenění ze Státní opery Praha. S partnerem Ivanem Dunovským přebrala původní ochranné známky a společnost Pražský komorní balet, s.r.o. a založila neziskovou společnost Balet Praha o.p.s. s cílem vybudovat nový progresivní umělecký soubor a uchovat odkaz a dílo tohoto jednoho z nejvýraznějších českých umělců 20.století.

Jak se to daří a jaké jsou současné aktivity tohoto souboru se dozvíte v pořadu, který bude mít premiéru ve čtvrtek 15. prosince v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 18. 12. v 10:00 nebo v úterý 20. 12. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast