Kdy se vrátí FOK do Smetanovy síně ?

Ředitel Daniel Sobotka o současné situaci našeho předního orchestru.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je ředitel Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK ing. Daniel Sobotka.

Z titulu své funkce šéfuje Daniel Sobotka obrovské kulturní instituci a spoustě lidem, shání peníze na provoz orchestru, na program, na vynikající sólisty i dirigenty, jedná s úřady, musí řešit řeší nečekané situace, které dennodenní provoz takové velké instituce, jako je FOK, přináší.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK je oficiálním orchestrem hlavního města Prahy. Založen byl roku 1934. Zkratka FOK symbolizuje původní zaměření orchestru (Film – Opera – Koncert). Orchestr nahrál hudbu k většině českých filmů 30. let.

Orchestr sídlí a koncertuje v atraktivním prostoru Smetanovy síně Obecního domu, který je jednou z nejznámějších secesních staveb v Praze. Každou sezónu orchestr odehraje v Praze padesátku koncertů a odjíždí hostovat do zahraničí. V nabídce FOK jsou i komorní koncerty v kostele sv. Šimona a Judy, klavírní recitály ve Dvořákově síni Rudolfina, cyklus komorních koncertů Obrazy a hudba v Anežském klášteře nebo Slovo a hudba v Divadle Viola.

Na postu šéfdirigenta se vystřídali mj. Rudolf Pekárek, Václav Smetáček, Jiří Bělohlávek, Petr Altrichter, Gaetano Delogu, Serge Baudo, Jiří Kout, Pietari Inkinen. Od sezóny 2020/2021 stojí v čele orchestru Tomáš Brauner, hlavním hostujícím dirigentem je Jac van Steen.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK hostoval ve většině evropských zemí, opakovaně ve Spojených státech amerických, tradičně zajíždí do Japonska. Navštívil rovněž Jižní Ameriku, Portoriko, Tchaj-wan, Koreu, Turecko, Izrael, v poslední době Omán, Čínu a další země. V roce 2017 orchestr zavítal do vídeňského Konzerthausu, na turné do Japonska, Španělska a Německa, v roce 2018 absolvoval zájezdy do Řecka, Polska nebo Rakouska. V roce 2019 uskutečnil opět zájezd do Japonska a absolvoval mimořádně úspěšné turné po Velké Británii s Mahlerovou Symfonií č. 3.

Dlouhou tradici orchestru dokládá také rozsáhlý katalog gramofonových, rozhlasových a televizních snímků.

Jaká je situace tohoto předního českého tělesa v současné nelehké situaci a co musí ředitel FOKu v této nelehké době řešit ? Prozradí Daniel Sobotka v pořadu, který má premiéru ve čtvrtek 15. dubna v 19:00, reprízy si poslechněte v neděli 18.4. v 10:00 a úterý 20.4. ve 22:00.

Foto: Archiv FOK

Podcast