Klavírista a improvizátor Jiří Pazour

Z archívu osobností

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je klavírista a improvizátor Jiří Pazour.

Jiří Pazour absolvoval v roce 1991 Konzervatoř v Praze, obory hra na klavír (prof. Vladimír Topinka) a skladba (prof. Vadim Petrov). Poté pokračoval ve studiu skladby na Akademii múzických umění u prof.Václava Riedlbaucha.

Činnost Jiřího Pazoura je možno shrnout do tří oblastí – koncertní, kompoziční a pedagogické. Jako skladatel ze věnuje tvorbě orchestrálních, komorních i sólových skladeb. Jeho kompozice jsou pravidelně vysílány Českým rozhlasem, vydávány na zvukových nosičích a jsou na pravidelném repertoáru špičkových českých i zahraničních sólistů a souborů. Vznikla řada komorních skladeb na objednávku sólistů např. Petra Bernáška, Jany Bouškové, Jaroslava Svěceného, Ladislava Horáka, souborů In modo camerale, Ensemble Martinů, Brahms Trio Prague atd. V roce 2011 získal 1. cenu ve skladatelské soutěži Tribuna komorní písně Plzeň 2011 za písňový cyklus pro soprán a klavír na texty lidové poezie „Zatmělo se mně slunečko“.

Sólová koncertní činnost Jiřího Pazoura je zaměřena převážně na klasický klavírní repertoár  a na klavírní improvizace na hudební motivy skladeb v oblasti vážné hudby, jazzu i pop music. Řadu let Jiří Pazour vystupuje společně s operetně – muzikálovými pěvci Pavlou Břínkovou a Janem Ježkem.

Od roku 1995 působí pedagogicky na Pražské konzervatoři. Na této škole v současnosti vyučuje předmět Klavírní hra z listu a klavírní improvizace na klavírním oddělení.

Více o sobě a své oblíbené hudbě více prozradí v pořadu, který má premiéru čtvrtek 5. prosince v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 8.12. v 10:00 nebo v úterý 10.12. ve 22:00.

Podcast