Koncertní mistr PKFky Lukáš Pospíšil zavzpomíná na dirigenta Jiřího Bělohlávka

Pod Bělohlávkovým vedením natočil violoncellista Lukáš Pospíšil sólové CD. I o tom promluví ve studiu stanice Classic Praha.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností bude violoncellista Lukáš Pospíšil.

Lukáš Pospíšil je absolventem Pražské konzervatoře, Akademie múzických umění v Praze a Hochschule für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Již během svých studií se zúčastnil řady mistrovských kurzů (Heinrich Schiff, Martin Hornstein) a interpretačních soutěží (Beethovenův Hradec, Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně).

V letech 1988—1991 působil jako člen skupiny a později jako koncertní mistr v Gustav Mahler Jugendorchester, v sezoně 2004—2005 byl sólo cellistou v Kammerorchester Berlin. Vedle toho je Lukáš Pospíšil uznávaným komorním hráčem (Zeiher Quartett), jako sólista pravidelně koncertuje jak u nás, tak v zahraničí. Jakožto nadšený propagátor děl českých autorů premiérově uvedl spolu s Českou filharmonií například Koncert pro violoncello a orchestr Zdenka Šestáka.

Od roku 1994 je koncertním mistrem PKF — Prague Philharmonia, s níž pod vedením Jiřího Bělohlávka natočil v roce 2000 sólové CD. 

O svých dalších aktivitách více prozradí v pořadu, který má premiéru bude mít premiéru ve čtvrtek 24. listopadu v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 27. 11. v 10:00 nebo v úterý 29. 11. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast