Kytarista, skladatel i fotograf

Štěpán Rak je mužem mnoha talentů.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je český kytarista, hudební skladatel a pedagog Štěpán Rak.

Štěpán Rak v roce 1963 po ukončení studií na střední výtvarné škole v Radotíně absolvoval studium hry na kytaru a skladby na pražské konzervatoři, ve studiích pokračoval na hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. Už během studií získal významné ocenění v hudební soutěži mladých skladatelů za skladbu Hirošima z roku 1973. Po studiích začal pracovat jako učitel hudby na lidových školách umění.

V roce 1975 obdržel pozvání do Finska, aby zde pomohl vytvořit základy pro zdejší studium kytarové hry. Ve Finsku vyučoval na konzervatoři, pořádal mistrovské kursy, přednášky a koncertoval. Hostoval i ve Finském rozhlasu a televizi. Do Československa se vrátil roku 1980, jako pedagog vyučoval kytarovou hru pražské konzervatoři, později působil také jako odborný asistent na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích.

Působil i jako člen odborných porot na různých mezinárodních hudebních soutěžích. V roce 1982 se stal prvním pedagogem kytarové hry na pražské Akademii múzických umění.

Na přelomu tisíciletí též spolupracoval s Českým Rozhlasem 2 Praha na dramatizaci děl Jaroslava Foglara, Karla Maye, Otakara Batličky a dalších, ve kterých obstaral hudební doprovod na kytaru.

Více o sobě, své kariéře, hudbě, ale i lásce k fotografii prozradí Štěpán Rak v pořadu, který bude mít premiéru ve čtvrtek 28. července v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 31.7. v 10:00 nebo v úterý 2.8. ve 22:00.

Foto: Wikipedie

Podcast