Nebyla na Lvech, nejezdí na Maledivy ani do Hollywoodu

Zato jezdí na chalupu, má děti, muže, psa, starosti, práci v divadle, rodinu ve Znojmě, smysl pro humor a díky tomu spoustu příhod. Herečka Martina Preissová.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je herečka Národního divadla v Praze Martina Preissová.

Herectví vystudovala Martina Preissová na JAMU v Brně. Už během studia hostovala v brněnském Národním divadle (Mahenově činohře), členkou divadla byla do 2000. Zahrála si zde několik významných rolí – Jenůfu, Číču ve Feydeauově Dámě od Maxima, Editu z Bergu v Dvouhlavém orlu, Milionářku v Immanuelu Kantovi, Ofélii v Hamletovi, Carolu v Sestupu Orfeově, Blanku Kastilskou v Dürrenmattově hře Král Jan (1999).
V pražském Národním divadle ji mohli diváci ještě vidět pod jejím dívčím jménem Stehlíková, kdy zde v roce 1998 nastudovala a pohostinsky hrála roli Anděly v dramatizaci Durychova Bloudění (ND) a v roce 2000 Kristinu v Hofmannsthalově Kristinčině návratu (StD). Členkou Činohry Národního divadla se stala od roku 2000.

Bohatá je také její mimodivadelní činnost. Často spolupracuje i s rozhlasem a dabingem. V těchto dnech jí vychází též její knižní debut povídek a postřehů ze života s názvem Jak jsem nebyla na Lvech a jiné příhody.

Více o sobě i nové knize prozradí v pořadu, který bude mít premiéru ve čtvrtek 20. května v 19:00, reprízy si poslechněte v neděli 23.5. v 10:00 a úterý 25.5. ve 22:00.

Foto: Profimedia


Podcast