O hudbě s Blankou Matragi

Z archívu osobností

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude módní návrhářka Blanka Matragi.

Akad. mal. Blanka Matragi se narodila 20. února 1953 ve Světlé nad Sázavou do rodiny brusiče skla. Nikoho tedy nepřekvapilo, když následovala šlépěje svého otce a nejdříve tři roky studovala na střední odborné škole sklářské ve svém rodišti a posléze svá studia pokračovala na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě, která jí dala více prostoru pro kreativní projev. Po úspěšném ukončení studia v roce 1974 si na radu profesora Stanislava Libenského podala přihlášku do ateliéru oděvního výtvarnictví Zdeňky Bauerové na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V tvrdé konkurenci se Blance podařilo obstát a ke studiu na VŠUP byla přijata. Tím začala její úspěšná kariéra módní návrhářky.

Již jako studentka Blanka zaznamenala významné úspěchy, na jejichž počátku stálo vítězství v soutěži Mladý oděvní tvůrce v Liberci, kterou vyhrála v roce 1976 se svou kolekcí pro Jitex Písek. Jako výhru si návrhářka zvolila realizaci štítků se svým logem, které vzniklo jako její semestrální práce. Logo v nezměněné podobě používá Blanka dodnes. Spolupráce s oděvními společnostmi a obchodními domy pokračovala, a tak se jméno Blanky Matragi začalo brzy objevovat v médiích (Mladý svět, rozhlasové Studio mladých). Již brzy začíná tvořit na zakázku kostýmy pro celebrity (Lenka Filipová, Hana Zagorová) a filmové produkce. V tomto období se seznamuje se studentem ČVUT, Libanoncem Makramem Matragi, kterého si po přibližně dvouleté známosti bere 22. prosince 1979 za muže. Poté co v roce 1980 odpromovala a získala titul akademická malířka, odjeli společně s manželem do Libanonu.

Ačkoli měl být pobyt v Libanonu omezen pouze na dobu nezbytnou pro vyřízení víza do Saudské Arábie, manželé Matragi se zde usadili natrvalo, jelikož na Blančin komunistický pas nebylo možné vízum získat. I přes probíhající občanskou válku začíná návrhářka okamžitě tvořit – nejdříve u rodinné firmy Mekkawi, později již na vlastní pěst. V roce 1982 otevírá za obrovského zájmu médií svůj salon Blanka Haute Couture.

Skvěle odváděná práce, originalita a nezbytná dávka štěstí zajišťují návrhářce stále nové zákaznice, a to často z vysokých společenských kruhů. Díky doporučením spokojené klientely se Blanka postupem času dostává i do královských paláců v Perském zálivu. Pro královské rody a manželky ropných magnátů tvoří své unikátní šaty dodnes, přičemž ve výběrových řízeních svými návrhy často poráží své francouzské a italské kolegy, návrháře nejproslulejších módních domů. V roce 1987 navrhla uniformy pro policejní a vojenské složky Abú Dhabí.

Od roku 1997 se Blanka Matragi pravidelně vrací do České republiky, aby zde prezentovala svou Haute Couture tvorbu. První dvě přehlídky k oslavě 15. a 20. výročí tvorby proběhly na Žofíně. Vynikaly nejen nákladností a unikátností prezentovaných modelů, ale i profesionální produkcí světové úrovně, která v Čechách nenašla srovnání.

Oslavy 25. výročí zahrnovaly kromě tradiční přehlídky i retrospektivní výstavu návrhářčiny tvorby, kterou během tří týdnů zhlédlo rekordních 82 000 návštěvníků. Veřejnost též s nadšením přijala návrhářčinu první autobiografii s lakonickým názvem „Blanka Matragi“, která získala ocenění Český bestseller 2006 za 35 000 prodaných výtisků.

Blanka Matragi se však nevěnuje pouze tvorbě šatů. Často je vyzývána majiteli firem, aby pro ně navrhla exkluzivní kolekce. V roce 2010 vytvořila kolekci pěti koupelnových předložek pro společnost GRUND, porcelánový servis „Butterfly“ pro firmu Thun a kolekce šperků „Klávesy“ a „Octopus“ pro D.I.C.

Více se dozvíte v pořadu, který má premiéru čtvrtek 2. července v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 5.7. v 10:00 nebo v úterý 7.7. ve 22:00.

Podcast