O hudbě s Martinou Fialkovou

21.9.2016 / Z archivu osobností / Martina Klausová

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je žurnalistka Martina Fialková, spoluautorka projektu České kořeny.

České kořeny je cyklus dokumentárních filmů, které mapují příběhy o cestách za svobodou.

Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti.¨Cyklus České kořeny ukazuje příběhy lidí, kteří odchodem
z Československa tuto svobodu získali a dokázali jí využít.

Hned několikrát v naší novodobé historii hromadně odcházely za pohnutých okolností desetitisíce, zpravidla vzdělaných a schopných lidí, ze své vlasti. Dokumentární filmy cyklu České kořeny tvoří mozaiku příběhů Čechů žijících v zahraničí. Zaměřují se na jejich hodnocení rozhodnutí začít nový život v cizí zemi. Čím žijí jednotlivci i rodiny, jak se cítí jejich potomci, zda jako Češi nebo občané země, v níž vyrostli? Cílem je ilustrovat rozmanitost přístupů i vyrovnání se s tím, že tito lidé mají často dva domovy.

Mezi Čechy, žijícími v zahraničí, byla a je i celá řada zajímavých muzikantů. A právě o nich bude řeč v dalším díle pořadu Z archívu osobností. Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 22. září v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 25.9. v 10:00 nebo v úterý 27.9. ve 22:00.