O hudbě s Milenou Jandovou

1.8.2018 / Z archivu osobností / Martina Klausová

V r prvním srpnovém týdnu si na Classic Praha připomeneme pořad, v němž hostem Ivana Dlaska byla paní Milena Jandová.

Milena Jandová byla dcerou významného prvorepublikového botanika Vladimíra Krajiny, který se během druhé světové války okamžitě zapojil do odboje a stal se jednou z jeho významných osobností. Dlouho nacistům unikal. Přestože byl nakonec dopaden, ze spekulativních důvodů jej Němci nepopravili. Po válce se stal tajemníkem národně socialistické strany (v níž byla i Milada Horáková) a proto hned v roce 1948 s celou rodinou, emigroval. Podruhé za dramatických okolností unikl - tentokrát komunistickým - persekucím a smrti. V Kanadě se mohl uplatnit ve svém oboru jako vynikající vědec - botanik, ale pracoval neúnavně i pro český exil. 

Milena Jandová, dcera z této rodiny, byla věrná odkazu svého otce. V Torontu a později ve Vancouveru nepřetržitě aktivně napomáhala šíření české kultury mezi dětmi i dospělými, je autorkou mnoha pohádek pro zdejší děti, které byly zinscenovány pod jejím vedením pro malé diváky v Torontu, kde s manželem nejdříve žili. Milovala zejména hudbu, pěstovala mnohá přátelství s hudebníky - Čechoslováky v exilu, například rodinou dirigenta Karla Ančerla nebo s Rudolfem Firkušným. 

Stala se vyhledávanou odbornicí, která vyučovala českou výslovnost kanadské operní pěvce. Byla odbornou poradkyní a učitelkou české výslovnosti pěvců při nastudovávání Janáčkových oper Jenůfa a Věc Makropulos. Spolupracovala mj. dirigentem Davidem Aglerem, současným šéfem festivalu ve Wexforde, který ji přizval ke spolupráci a dohledem nad českou výslovností sólistů ve Dvořákově Rusalce. Podobným způsobem spolupracovala i na nastudování dalších českých oper, např. Prodaná nevěsta, či Liška Bystrouška.Po roce 1989 dlouhodobě spolupracovala (bez nároku na honorář) s pražským Národním divadlem a Státní operou, zpracovala pro řadu oper titulky v češtině, které se zde doposud využívají.  

Její životní osudy jsou zachyceny v jednom z dílů dokumentárního cyklu České televize České kořeny. O svém zajímavém životě s operou a hudbou vůbec  se v roce 2017 rozhovořila také v pořadu Ivana Dlaska Z archívu osobností. Tento pořad si nyní můžete poslechnout ve čtvrtek 2. srpna v 19 hodin, v neděli 5.8. v 10:00 nebo v úterý 7.8. ve 22:00.

JandováJandová

Fotografie: Tomáš Kubák

Na druhé fotografii je spolu Milenou Jandovou manžel Květoslav Janda,  hrdina protikomunistického odboje.