O hudbě s Petrem Šeflem

14.8.2019 / Z archivu osobností / Martina Klausová

Petr Šefl po absolutoriu hudebního studia na Pražské konzervatoři (obory - klavír, zpěv) studoval hru na cembalo u Prof. Zuzany Růžičkové. V návaznosti na to absolvoval řadu odborných a uměleckých stáží, v letech 1978-79 absolvoval výuční obor s maturitou „Mechanik klávesových nástrojů a dále  odborné stáže v oboru stavby a restaurování klávesových strunných nástrojů ve významných dílnách v zahraničí.

Petr Šefl patří ke špičce ve svém oboru a během řady let měl příležitost připravovat cembala na koncerty a natáčení pro celou řadu českých i světových cembalistů (Zuzana Růžičková, Janos Sebestyen, Keneth Gilbert, Gustav Leonhard, Christopher Hoogwood, a řada dalších).

Od roku 1987 je externě zaměstnán jako specialista v péči o cembala a historické klávesové nástroje Hudební fakulty AMU v Praze. Od roku 2006 je zaměstnancem Národního muzea - Českého muzea hudby jako metodik péče o hudební nástroje. V roce 2008 je nominován MŠMT do odborné komise pro přípravu Rámcově vzdělávacích programů pro střední a vyšší múzické školy. Současně zastává místopředsednické funkce ve dvou profesních sdružení – Společnost koncertních umělců a Kruh klavírníků, varhanářů a restaurátorů-umělců – obě společnosti jsou členem AHUV - ČR (Asociace hudebních umělců a vědců České republiky).

Více o sobě a své práci prozradí Ivanu Dlaskovi v dalším díle pořadu Z archívu osobností. Premiéra je připravena na čtvrtek 15. srpna v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 18.8. v 10:00 nebo v úterý 20.8. ve 22:00.