O muzice s Pavlem Šporclem

20.5.2015 / Z archivu osobností / Martina Klausová

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je houslový virtuóz Pavel Šporcl.

Pavel Šporcl patří k nejvýraznějším osobnostem současné mladé generace houslistů. Studoval na pražské konzervatoři a hudební fakultě AMU ve třídě prof. Václava Snítila a v letech 1991-1996 v USA. Nejprve na Jižní metodistické universitě v Dallasu u Eduarda Schmiedera, pak na Brooklyn College u Itzhaka Perlmana a Masaa Kawasakiho. 
Ve studiu pokračoval na Juilliard School u pedagogické legendy Dorothy DeLay. Zúčastnil se také několika seminářů a mistrovských kurzů u Isaaka Sterna, Pinchase Zukermana a Idy Haendelové. Je nositelem mnoha významných cen - laureátem mezinárodní soutěže Pražské jaro (1997), Ceny Společnosti Bohuslava Martinů (1996), vítězem soutěže Holland Music Session World Tour Competition (1993), po níž následovalo světové turné (Amsterdam, New York, Los Angeles), laureátem soutěže ARD Mnichov (1992).

Pavel Šporcl vystupuje na koncertech nejen v Evropě, ale i v USA, Kanadě a Japonsku. Spolupracuje s řadou domácích i zahraničních orchestrů (Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Pražská komorní filharmonie, Berlínský a Mnichovský rozhlasový orchestr, Statní filharmonie Wroclaw, Los Angeles Mozart Orchestra, Jupiter Orchestra of London) a dirigentů (Vladimir Ashkenazy, Jiří Bělohlávek, Petr Altrichter, Christian Zimmerman, Marek Pijarowski, Gregory Rose).
V České republice je Pavel Šporcl zván na nejvýznamnější pódia (Dvořákova síň Rudolfina, Smetanova síň) a festivaly (Pražské jaro, Concentus Moraviae, Moravský podzim, Janáčkův máj). 

13. června se Pavel Šporcl představí se svou cikánskou cimbálovou kapelou Gipsy Way na mimořádném koncertě, který pořádá rádio Classic Praha. Koncert pod názvem Classic in Fire se uskuteční ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. 
Už jsme informovali : Pavel Šporcl a Gipsy Way Ensemble
I o tomto koncertu bude řeč v pořadu, který v premiéře vysíláme ve čtvrtek 21. května v 19:00 hodin, reprízy jsou připraveny na pátek 22.5. ve 12:00 a úterý 26.5. ve 22:00.

ŠporclŠporclŠporcl