O vánocích se Zbigniewem Czendlikem

24.12.2014 / Z archivu osobností / Martina Klausová

Ve vánočně laděném pořadu Z archívu osobností bude hostem Ivana Dlaska římskokatolický kněz polské národnosti působící v České republice a děkan Lanškrounský Zbigniew Jan Czendlik.

Zbigniew Jan Czendlik pochází z polských Beskyd. Má dva bratry a jednu sestru, která se přes nesouhlas rodičů stala řádovoou sestrou a stará se o dlouhodobě nemocné v Dortmundu. Teologická studia absolvoval v Katovicích a Varšavě. Po jejich skončení byl v roce 1989 vysvěcen na kněze a poté působil v polských Katovicích.

V roce 1992 byl vyslán do Čech a první rok strávil jako farní vikář v Náchodě a administrátor excurrendo farmosti Studnice. Poté odešel do Lanškrouna, kde se stal od 1. září 1993 farním vikářem a od 1. října 1993 administrátorem. V roce 1997 se mu podařilo dokončit opravu kostela svatého Václava, který byl v době jeho příchodu do Lanškrouna zchátralý. V roce 2005 se mu po několikaletém úsilí podařilo zahájit provoz Rodinného dětského domova v Žichlínku v prostorách zrekonstruované fary a její nově vybudované přístavby. V roce 2008byl jmenován děkanem.
Účinkoval v televizních pořadech Bolkoviny, Krásný ztráty, Uvolněte se, prosím) a Máme rádi Česko. Jako moderátor se objevil v pořadech Uchem jehly a U Pastýře. Rád se dobře obléká a je aktivním sportovcem; dříve hrával fotbal, později přešel na golf. A jakou má rád hudbu ? Dozvíte se v dalším díle pořadu Z archívu osobností v premiéře ve čtvrtek 25. prosince v 19:00. Reprízy jsou připraveny na 26.12. ve 12:00 a 30:12. ve 22:00.