Oblíbená hudba tenoristy Richarda Samka

20.6.2018 / Z archivu osobností / Martina Klausová
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je tenorista Richard Samek.

Richard Samek se narodil v Třebíči. Je absolventem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, obor operní zpěv ve třídě prof. Anny Barové. Po zakončení studia soukromě studoval u Natalie Romanové. Je laureátem řady mezinárodních soutěží, např. Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka a pěvecké soutěže M. S. Trnavského.

V roce 2006 debutoval na jevišti Národního divadla v Brně v roli Fausta v opeře Mefistofeles A. Boita. V následujících letech zde vystupoval v rolích - Pierr Bezuchov ( S. Prokofjev, Vojna a mír), Ismael ( G. Verdi, Nabucco), Barinkay (J. Strauss, Cikánský baron), Alfréd (J. Strauss, Netopýr,) a Princ (Rusalka, A. Dvořák).

V současné době je členem operního souboru Národního divadla Praha a vystupuje v rolích jako Rodolfo (G. Puccini, La bohéme) Ismael (G. Verdi, Nabucco), Cassio (G. Verdi, Otello), Princ (A. Dvořák, Rusalka), Belmonte (W. A. Mozart, Únos ze serailu), Tamíno (W. A. Mozart, Kouzelná flétna)a Ladislav Podhajský (B. Smetana, Dvě vdovy).

Je hostem v Divadle J. K. Tyla v Plzni v roli Vévody (G. Verdi, Rigoletto), Jeníka (B. Smetana, Prodaná nevěsta), Tamína (W. A. Mozart, Kouzelná flétna), Nemorina (G. Donizetti, Nápoj lásky), Fausta (Ch. Gounod, Faust a Markétka), Vítka (B. Smetana, Tajemství), hostem v Divadle F. X. Šaldy v Liberci v roli Alfréda (G. Verdi,La traviata), Jeníka (B. Smetana, Prodaná nevěsta), Prince (A. Dvořák, Rusalka) a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě v roli Kudriáše (L. Janáček, Káťa Kabanová) a Jeníka (B. Smetana, Prodaná nevěsta). Hostoval v roli Štévy (L. Janáček, Její pastorkyňa) ve francouzské produkci v Grand Théâtre de Reims, Opéra Théâtre de Limoges a Opéra de Rennes. Richard Samek je stálým hostem Staatsoperette Dresden. Ztvárnil zde role Barinkaye (J. Strauss, Cikansky baron), Grafa z Luxemburgu (F. Lehár, Der Graf von Luxemburg) a Herzoga von Urbino (J. Strauss, Noc v Benátkách). 

Pořad vysíláme v premiéře ve čtvrtek 21. června v 19:00, reprízy jsou připraveny na neděli 24.6. v 10:00 a úterý 26.6. ve 22:00.