Od Bernsteinova Candida ke Karlu Krylovi

Zpěvák David Uličník má široký záběr. V novém projektu vzdává hold Karlu Krylovi.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je český muzikálový zpěvák a herec David Uličník.

David Uličník začínal v rockových a alternativních uskupeních na Moravě. Navštěvoval hodiny zpěvu na LŠU v Kroměříži, dva roky dojížděl na kurzy zpěvu do pražské rockové školy Come To Jam a v roce 1997 začal zpěv studovat u profesora Klezly na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze.
Jako sólista se David Uličník podílel na prestižním mezinárodním nastudování díla Leonarda Bernsteina Mše, pod vedením rakouského dirigenta Caspara Richtera, které bylo uvedeno na Pražském hradě (1997), v brněnské hale Rondo (2001) a v německém Pasově (2002). Vystupuje sólově, spolupracuje s předními pražskými orchestry, s Českým klarinetovým kvartetem. V květnu 2006 mu vyšla první sólová deska nazvaná "Hladina zvlněná".
Ztvárnil i řadu muzikálových rolí, např. v muzikálech Vlasy, Starci na chmelu, Babylon, Svět plný andělů, Kleopatra, Miss Saigon. West Side Story. Ztvárnil i Buddhu v opeře Martina Kumžáka Božská komedie, která měla premiéru na scéně Státní opery Praha. Ve Státní opeře zpíval též roli Candida ve stejnojmenné opeře Leonarda Bernsteina.
Další jeho výraznou aktivitou je vystupování ve vokální skupině 4TET Jiřího Korna, která je výjimečná tím, že všichni čtyři zpěváci (Jiří Korn, Dušan Kollár, Jiří Škorpík a David Uličník) zpívají bez doprovodu.
Hlas Davida Uličníka hlas můžeme slyšet i v dabingu, především v kreslených filmech a seriálech Walta Disneyho (Lion King 3, 102 dalmatinů, Shrek 2, Medvědí bratři) a úvodních písních pro seriály Chip a Dale a Kačerov.

V loňském roce připravil David Uličník koncertní pásmo, které je poctou a vzpomínkou na slavného buřiče a básníka Karla Kryla.

Více o sobě i své oblíbené hudbě prozradí v pořadu, jehož premiéra je připravena na čtvrtek 7. dubna 2022 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 10.4. v 10:00 nebo v úterý 12.4. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast