Olga Jelínková prozradí, na které role se těší v nadcházející sezóně

Česká sopranistka zpívá v Lipské opeře Violettu Valéry ve Verdiho Traviatě i Clorindu v Rossiniho Popelce.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je operní pěvkyně Olga Jelínková.

Česká koloraturní sopranistka Olga Jelínková působí už čtvrtým rokem trvale na německých scénách. Nejprve jako členka ansámblu v Saarbrückenu, nyní je už druhým rokem členkou Opery v Lipsku. Pomyslným vrcholem uměleckých aktivit Olgy Jelínkové je v druhé polovině sezony 2021/2022 ztvárnění titulní role v Donizettiho opeře Lucia di Lammermoor v Opeře v Lipsku a také v Düsseldorfu. V této roli může náležitě předvést schopnosti svého koloraturního sopránu a v repertoáru ji mají všechny legendární pěvkyně belcanta. Nahrávky některých ze svých oblíbenkyň si přinesla i pro rozhovor s Ivanem Dlaskem do pořadu Z archivu osobností.

V Opeře v Lipsku má dále ve svém repertoáru role, jako je Violetta Valéry v opeře La traviata, ale překvapivě i celý seznam wagnerovských rolí: „Richard Wagner uměl psát i pro lehčí hlasy, jako mám já. Lipsko je rodištěm Richarda Wagnera a v létě 2022 zde na jeho počest odehrají během tří týdnů všech třináct Wagnerových oper. Postupně mě tedy různé role v jeho operách opravdu čekají.“

Během následující sezony čeká Olgu Jelínkovou čekají kromě Lucie di Lammermoor, La Traviaty nebo Gildy i titulní v opeře Undine Alberta Lortzinga, role Cleopatry v Handelově opeře Giulio Cesare a mnohé další.

Olga Jelínková, absolutní vítězka Dvořákovy pěvecké soutěže v Karlových Varech, patří ke špičkovým operním umělcům. Je členkou ansámblu Opery v Lipsku. Pravidelně vystupuje na scéně Národního divadla v Praze, ale stále častěji především na zahraničních scénách v USA, Belgii, Japonsku a především Německu a Rakousku: často zpívá Verdiho Gildu v Rigolettovi nebo panenku Olympii v Offenbachových Hoffmanových povídkách, s velkým úspěchem se zhostila role Violetty Valéry ve Verdiho La traviatě, Hraběnky v Mozartově Figarově svatbě nebo Markétky v Gounodově Faustovi během angažmá v německém Saarbrückenu nebo Elviry ve Verdiho opeře Ernani v Mannheimu, ve vídeňské Volksoper, pravidelně hostuje v Die Komische Oper v Berlíně nebo Düsseldorfu. Olga Jelínková nyní působí trvale v angažmá v Lipsku, kde, kromě hostování v dalších německých divadlech, je nyní především představitelkou rolí Lucie di Lammermoor nebo Traviaty a dalších rolí belcantového repertoáru.

Více prozradí Olga Jelínková v pořadu, jehož premiéra je připravena na čtvrtek 30. června 2022 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 3.7. v 10:00 nebo v úterý 5.7. ve 22:00.

Foto: Ilona Sochorová

Podcast