Oliver Dohnányi na Classic Praha

23.5.2018 / Z archivu osobností / Martina Klausová
Oliver Dohnányi je operním i symfonickým dirigentem. V současnosti je šéfdirigentem Státního divadla opery a baletu v Jekatěrinburu. Jeho inscenace opery Philipa Glasse Satyagraha se souborem Opery z Jekatěrinburgu získala dvě Zlaté masky na celoruském prestižním divadelním festivalu (Zlatá maska).

Studoval skladbu, dirigovaní a houslovou hru na bratislavské Konzervatoři a dále dirigování u Václava Neumanna a Aloise Klímy na pražské Akademii múzických umění. Ve svých studiích pokračoval u dirigenta Otmara Suitnera na Univerzitě hudebních a dramatických umění ve Vídni a navštívil mistrovské kurzy u Igora Markeviče, Arvida Jansonse a Franca Ferrary. Byl finalistou významných dirigentských soutěží (např. Dirigentské soutěže Maďarské televize nebo Talichovy soutěže Pražského jara). Jako hostující dirigent vystoupil v mnoha světových operních domech a dirigoval významné orchestry celého světa.

A právě Oliver Dohnányi je dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností. Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 24. května v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 27.5.. v 10:00 nebo v úterý 29.5. ve 22:00.