Orchestr PKF — Prague Philharmonia je znám svými poutavými, novátorskými a promyšlenými sezonami

Co přinese ta následující prozradí ředitelka tělesa Kateřina Kalistová.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude ředitelka orchestr PFK-Prague Philharmonia Kateřina Kalistová.

PKF — Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka (1946-2017) pod názvem Pražská komorní filharmonie. Dnes patří mezi nejrespektovanější nejen české, ale i světové orchestry, což potvrzují pravidelná zahraniční turné a nahrávací projekty pro nejrenomovanější světová vydavatelství. Od počátku sezony 2015–16 stojí v jejím čele francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

V roce 1994 založil světově proslulý dirigent Jiří Bělohlávek spolu se skupinou talentovaných mladých hudebníků Pražskou komorní filharmonii, která působí dodnes, od 20. sezony pod názvem PKF — Prague Philharmonia. Orchestr si za 29 roků své existence vydobyl uznání po celém hudebním světě. Je oceňován nejen pro svůj jedinečný zvuk, ale také pro svůj repertoár, orientovaný zejména na díla Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. 

V čele orchestru se od jeho založení vystřídala řada uznávaných šéfdirigentů, z nichž každý se po svém podílel na cizelování a zrání osobitého zvuku PKF – Prague Philharmonia. Po Jiřím Bělohlávkovi převzal v roce 2005 roli šéfdirigenta Kaspar Zehnder, dále potom v roce 2008 Jakub Hrůša. A od počátku sezony 2015—2016 stojí v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

PKF — Prague Philharmonia vystoupila s mnoha světově uznávanými umělci, jako jsou Julian Rachlin, Martha Argerich, Jefim Bronfman, András Schiff, Gil Shaham, Isabelle Faust, Emmanuel Pahud, Luciano Pavarotti, Diana Damrau, Anna Netrebko, Plácido Domingo, Gautier Capuçon, Maxim Vengerov, Mischa Maisky, Juan Diego Flórez, Jonas Kaufmann a mnoho dalších.

Co čeká toto renomované těleso v nadcházející sezóně prozradí ředitelka orchestru Kateřina Kalistová. V premiéře ve čtvrtek 24. srpna v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 27. 8. v 10:00 nebo v úterý 29. 8. ve 22:00.

Foto: Kateřina Kalistová (©MKČR )

Podcast