Osobnost obdařená nezaměnitelným hlasem. Alfred Strejček

Český herec, dabér a moderátor prodělal Guilain-Barrého syndrom. Jak se mu dnes daří a jaké plány má do budoucna?

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je herec, moderátor, hudebník, scénárista a pedagog Alfred Strejček.

Alfred Strejček je absolventem JAMU v Brně a prošel řadou pražských i mimopražských divadel / Divadlo O.Stibora v Olomouci, Divadlo J.Wolkra, Divadlo Maringotka, Divadlo E.F.Buriana, Státní divadlo Brno, Divadlo Za branou, Divadlo Viola, Lyra Pragensis/. Jeho doménou je vedle herectví přednes literárních a básnických textů. Je několikanásobným laureátem soutěží profesionálních umělců a držitelem nejvyššího ocenění tohoto oboru — Křišťálové růže.

Jeho hlas se vepsal do povědomí televizních diváků i rozhlasových posluchačů. Vytvořil řadu významných rolí ve filmu, v televizi i v rozhlase /Tři zlaté vlasy děda Vševěda, Podivná přátelství herce Jesenia, Smrt a blažená paní, Lásky hra osudná, Josefina, Kartouza Parmská, Quo vadis a j./. Je vyhledávaným interpretem melodramatických děl a spolupracoval na nich s našimi nejvýznamnějšími orchestry, soubory i dirigenty / ČF, FOK, SOČR, Janáčkovo kvarteto, Kvarteto Martinů, Graffovo kvarteto, Musica Bohemica, Chairé, Jiří Bělohlávek, Jaroslav Krček, Josef Krček, Jan Kučera, David Švec, Vladimír Válek/ Společně se Štěpánem Rakem byl oceněn od UNESCO za koncertní projekt Vivat Comenius, který oba umělci představili ve 34 zemích čtyř kontinentů na více než 700 vystoupeních.

Alfred Strejček působil také řadu let na Pražské konzervatoři jako profesor uměleckého přednesu. Byl externím pedagogem rétoriky a komunikačních dovedností na Palackého univerzitě v Olomouci.

V roce 2017 onemocněl Alfred Strejček Guilain-Barrého syndromem, virovým onemocněním, při němž ochrnul. Po ročním pobytu v nemocnici začal s rehabilitací v Kladrubech a roku 2020 v sanatoriu Charlotta v Prosečnici.

Jak se mu daří dnes a jaké má plány do budoucna prozradí v dalším dílu pořadu, který bude mít premiéru ve čtvrtek 27. července 2023 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 30. 7. v 10:00 nebo v úterý 1. 8. ve 22:00.

Foto: Alfréd Strejček (©Wikipedie)

Podcast