Pražskojarní debut dirigenta Marka Prášila

Hlavní hostující dirigent Jihočeské filharmonie a dirigent Národního divadla Moravskoslezskému se představí i pražskému publiku.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je mladý český dirigent Marek Prášil.

Marek Prášil studoval na Janáčkově konzervatoři, kde nyní pedagogicky působí, obory dirigování a klarinet. Absolvoval dvojí magisterská studia, nejprve na Fakultě umění Ostravské univerzity, obor hra na klarinet (2012) a poté na Janáčkově akademii múzických umění v Brně obor dirigování orchestru (2017), ve třídě mezinárodně uznávaného dirigenta Tomáše Hanuse. Nyní je na JAMU posluchačem v doktorského studijního programu.  V roce 2015 mu bylo uděleno Stipendium Bayreuther Festspiele.

Marek Prášil je od sezóny 2020/21 hlavním hostujícím dirigentem Jihočeské filharmonie. Spolupracoval s většinou českých a slovenských orchestrů: PKF – Prague Philharmonia, Janáčkova filharmonie Ostrava, Plzeňská filharmonie, Filharmonie Brno, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Komorní filharmonie Pardubice, Slovak Sinfonietta a dalšími. V srpnu 2016 debutoval dvěma koncerty ve Švýcarsku u Sinfonie Orchester Biel Solothurn. V roce 2020 pak u Lithuanian National Symphony Orchestra, mimo jiné provedením Dvořákova Te Deum. K orchestru se opět vrátí na jaře roku 2022 s litevskou premiérou Janáčkovy Sinfonietty. Dirigentská hostování zahrnují také mezinárodní hudební festivaly Smetanova Litomyšl, MHF Leoše Janáčka, MHF Petera Dvorského, Svatováclavský hudební festival, Jihočeská intermezza, Talentinum Zlín či Złota Lira v Polsku.

Marek Prášil je v angažmá Národního divadla moravskoslezského. Diriguje či zde v minulosti dirigoval kupříkladu Smetanovy Branibory v Čechách a Čertovu stěnu, Donizettiho Marii Stuartovnu, Čajkovského Labutí jezero, Martinů balet Škrtič, Straussovu operetu Noc v Benátkách, Lloyd Webberovy muzikály Jesus Christ Superstar, Evita či Sunset Boulevard, muzikál L. Bernsteina West Side Story, S.Lévaie Rebecca a mnoho dalších. Mezi nejúspěšnější inscenace, které hudebně nastudoval, patří muzikály Cats, Edith a Marlene či balet Carmina Burana. S posledně jmenovaným titulem debutoval v roce 2016 na Mezinárodním hudebním festivalu Smetanova Litomyšl.

Na divadelních prknech hostoval Marek Prášil ve Státním divadle Košice (Belliniho Náměsíčná) a ve Slezské divadle v Opavě (Kálmánova Hraběnka Marica). Často se podílí jako asistent dirigenta na hudebních nastudováních oper v zahraničí: Bayerische Staatsoper v Mnichově (Janáčkova Věc Makropulos, 2014 a Smetanova Prodaná nevěsta, 2018), Welsh National Opera Cardiff (Straussův Rosenkavalier, 2017), Opéra National de Paris (Čajkovského Iolanta, 2019). V červenci 2015 vystoupil s muzikálovým souborem NDM na Mezinárodním festivalu DIMF v jihokorejském Daegu. Inscenace Fantoma Londýna zde získala hlavní cenu festivalu.

24. května 2022 se Marek Prášil představí na mezinárodním hudební festivalu Pražské jaro v rámci Debutu Pražského jara. Dramaturg Pražského jara Josef Třeštík k tomu říká: „Marek Prášil patří k nejlepším českým dirigentům své generace, ale v Praze se doposud na velkém pódiu nepředstavil.“ V rámci Debutu Pražského jara stane Marek Prášil v čele PKF – Prague Philharmonia, sólistou večera bude mladý klavírista Dongha Lee, laureát Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara z roku 2021.

Více se dozvíte v pořadu, který bude mít premiéru ve čtvrtek 12. května 2022 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 15.5. v 10:00 nebo v úterý 17.5. ve 22:00.

Foto: Archív umělce

Podcast