Šéf Bamberských symfoniků hostem Classic Praha

Jakub Hrůša prozradí, co jej čeká v nové sezóně i jak se těší na hostování u českých orchestrů.

Jakub Hrůša je jedním z nejaktivnějších a nevlivnějších reprezentantů české hudební kultury a české dirigentské školy ve světě. Pravidelně hostuje u předních světových orchestrů jako jsou Newyorští, Berlínští nebo Vídeňští filharmonici a u operních domů včetně newyorské MET, londýnské Covent Garden a Vídeňské či Pařížské opery v Evropě i USA. V současné době působí jako šéfdirigent Bamberských symfoniků, hlavní hostující dirigent České filharmonie a od této sezony začíná zastávat pozici hlavního hostujícího dirigenta v Římě u legendárního orchestru Accademia Nazionale di Santa Cecilia.

Poslední sezona korunovala úspěšnou dosavadní dráhu Jakuba Hrůši: získal mnoho zahraničních a českých nominací i cen za úspěšné nahrávky, kterých realizoval během posledního roku přes desítku, na jaře se po uvolnění covidových restrikcí stal držitelem Ceny Antonína Dvořáka za propagaci české hudby v zahraničí, opětovně získal Cenu Anděl v kategorii klasické hudby a dočkal se i fenomenálních kritik na několikeré provedení Smetanovy Mé vlasti ve spolupráci s Vídeňskými filharmoniky ve Vídeňském Musikvereinu a Konzerthausu a v nedávné době například na vystoupení s Berlínskými filharmoniky.

V České republice budeme mít možnost umění Jakuba Hrůši vychutnat poprvé opět na festivalu Dvořákova Praha 19. a 21. září. Během nadcházející sezony se představí u Berlínských filharmoniků, Newyorské filharmonie, v Královské opeře Covent Garden, na mnoha turné s Bamberskými symfoniky, na cestách do Japonska a opakovaně doma s Českou filharmonií, mimo jiné na koncertě k výročí revoluce 17. listopadu 1989.

Více o svých nejnovějších aktivitách prozradí slavný dirigent Ivanu Dlaskovi v dalším dílu pořadu Z archívu osobností, který bude mít premiére ve čtvrtek 16. září v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 19.9. v 10:00 nebo v úterý 21.9. ve 22:00.

Foto: Jakub Hrusa -©Accademia Nazionale di Santa Cecilia _ Musacchio, Ianniello & Pasqualini

Podcast