Ticho Bohdana Mikoláška

Bohdan Mikolášek se stal symbolem šedesátého osmého roku, především mrazivým songem „Ticho“, v němž vyslovil úzkost z Palachovy smrti a z nadcházející šedi normalizace.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je folkový písničkář Bohdan Mikolášek.

Bohdan Mikolášek vystudoval na Českém vysokém učení technickém v Praze elektrotechnické inženýrství, ale po většinu svého života se věnoval hudební tvorbě. Na konci 60. let skládal písně s poetickými texty, které mu zajistily neopomenutelné místo v zakladatelské generaci českého folku.

Těžce jej zasáhla okupace Československa sovětskými vojsky a upálení studenta Jana Palacha. K tomuto tématu se vyjádřil ve své asi nejznámější písni nazvané Ticho. V roce 1972 dostal zákaz uměleckého vystupování na veřejnosti. V roce 1982 pak emigroval i s celou rodinou do Švýcarska, kde v malém nákladu vydal desku Znovu. Ta potom v roce 1990 vyšla v československé reedici. Později vydal ještě alba Údolí (1994), Ulice (1997) a Didjeridoo.

Kromě folkové a písničkářské tvorby se věnuje také skládání soudobé klasické hudby. Věnuje se rovněž dirigování a hře na varhany.

Více informací o sobě i své oblíbené hudbě prozradí v pořadu, jehož premiéra je připravena na čtvrtek 17. března 2022 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 20.3. v 10:00 nebo v úterý 22.3. ve 22:00.

Foto: Archiv Bohdana Mikoláška

Podcast