Úspěchy Petra Koronthályho

27.2.2019 / Z archivu osobností / Martina Klausová

Mladý hudební skladatel Petr Koronthály se narodil 26. listopadu 1985 v Praze. Po absolutoriu Arcibiskupského gymnázia vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Současně s tím vystudoval skladbu na Pražské konzervatoři u prof. Otomara Kvěcha.  
Získal mj. ocenění ve skladatelské soutěži Generace 2010 za skladbu Variace na lidovou píseň pro komorní orchestr. V soutěži Opava Cantat 2014 získal první místo v kategorii ženských sborů za skladbu Husička divoká a třetí místi v kategorii smíšených sborů za Salve Regina.
V roce 2016 vyhrál skladatelskou soutěž Stonavská Barborka se skladbou Missa pro sex vocibus feminorum, která se téhož roku umístila i jako třetí v mezinárodní skladatelské soutěži v Jihlavě.
Stonavskou Barborku vyhrál i roku 2018, a to se skladbou Responsoria teneborum a ve stejném roce se dočkala úspěchu i jeho instrumentální tvorba, když jeho Suita pro smyčcový orchestr zvítězila ve skladatelské soutěži, kterou pořádá Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram.

O své tvorbě, ale i oblíbené hudbě prozradí více Ivanu Dlaskovi v dalším díle pořadu Z archívu osobností.  Premiéra je připravena na čtvrtek 28. února v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 3.3. v 10:00 nebo v úterý 5.3. ve 22:00.