Vadim Petrov na Classic Praha

Z archívu osobností

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je český hudební skladatel, klavírista a hudební pedagog Vadim Petrov.

Vadim Petrov je synem ruského emigranta lékaře MUDr. Vadima V. Petrova, potomka starobylého šlechtického rodu repinů-Rěpninských s rodovou tradicí od r. 842. Matka Adéla byla sólistkou Pěveckého sdružení pražských učitelek, nejstaršího ženského sboru v Čechách, založeného roku 1912. Vadim Petrov, ovlivněn chrámovou i sborovou tvorbou složil již v raném věku pro svoji matku „Biblické písně“, a po jejich provedení v kostele  Panny Marie ve Staré Boleslavi mu osobně blahopřál i hudební skladatel Josef Bohuslav Foerster.

Po studiích na Ruském gymnáziu byl přijat Vadim Petrov ke studiu skladby a hry na klavír na pražské Akademii múzických umění a už během studií se jako dirigent aktivně věnoval souborům lidové umělecké tvořivosti, kráse českých, moravských a slovenských lidových tanců a písní. Po ukončení studia a období nezaměstnanosti byl nakonec přijat jako vedoucí oddělení Lidové zábavy do Městského domu osvěty hl. m. Prahy.

V roce 1958 založil jako součást Městského domu osvěty v Praze Lidovou konzervatoř, která připravovala lidové hudebníky pro kvalifikační zkoušky. Škola poskytovala se svým kvalitním pedagogickým sborem, který kolem sebe Vadim Petrov soustředil velmi solidní vzdělání, a brzy přerostla rámec osvětového zařízení. Byla převedena do působnosti školství a ve čtyřletém studiu nabízela vzdělání v oblasti skladby, aranžování, dirigování, hry na hudební nástroje se zaměřením na jazz, zpěv, scénický i společenský tanec a herectví pro tzv. divadla malých forem. V roce 1990 získal souhlas dědiců Jaroslava Ježka k přejmenování školy, která nyní nese název Konzervatoř Jaroslava Ježka. Z Konzervatoře JJ vzešla celá řada českých novodobých umělců populární hudby.

Po roce 1968 v důsledku politické perzekuce po Pražském jaru musel opustit post ředitele Lidové konzervatoře. Dostal také zákaz veškeré umělecké činnosti v rozhlase, televizi a filmu. S pomocí přátel nastoupil místo profesora na Konzervatoři Jana Deyla pro zrakově postižené. Bylo to období, které mu otevřelo niterní svět slepých studentů. Na škole založil dívčí pěvecké kvarteto „Carmina lucis“, které nezapomenutelným a unikátním způsobem zpívalo jeho čtyřhlasé umělé i lidové písně, pro kvarteto zvlášť upravené či zkomponované. Unikátnost tohoto kvarteta byla pro spisovatelku Markétu Zinnerovou natolik inspirující, že napsala scénář pro televizní film „Chvíle pro píseň trubky“ režiséra Ludvíka Ráži. Film získal na Mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlo v roce 1981 hlavní cenu Zlatou Nymfu. Ve filmu si též jako herec zahrál postavu profesora.

Na Pražskou konzervatoř se Vadim Petrov se vrátil v roce 1976 a působil zde jako profesor skladby a hudební teorie až do roku 1992.

O jeho hudebních láskách si s ním bude Ivan Dlask povídat v dalším díle pořadu Z archívu osobností v premiéře ve čtvrtek 18. prosince v 19:00. Reprízy jsou připraveny na pátek 19.12. ve 12:00 a na úterý 23.12. ve 22:00.

Na snímku (foto Martin Hykl) je Vadim Petrov se svou vnučkou topmodelkou Lindou Vojtovou.

Podcast