Vítěz Virtuosos V4+ na Classic Praha

Mladý akordeonista Martin Šulc o svých úspěších i koníčcích.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je mladý akordeonista Martin Šulc.

Martin Šulc se narodil v Třeboni, kde také začal hrát na akordeon na zdejší Základní umělecké škole. Záhy se začal zúčastňovat národních a později i mezinárodních soutěží – Klingenthal, Rajecké Teplice, Mezinárodní akordeonová soutěž v Praze a v Ostravě. Na akordeonových kurzech v Třeboni se seznámil se svým nynějším profesorem akordeonu na Pražské konzervatoři Ladislavem Horákem, který mu - jak sám Martin Šulc říká: "Rozšířil obzory ve studiu hry na akordeon, naučil mě složitější techniky hraní i různé druhy interpretace jedné skladby." A pokračuje: "Začal jsem i více vyjíždět na soutěže i koncerty do zahraničí a díky panu profesorovi jsem poznal i jedny z největších osobností v akordeonovém světě. Ukázal mi akordeon ještě v jiném, možná i důležitějším světle, než jen jako sólový nástroj. "

Během studií na konzervatoři se Martin Šulc úspěšně zúčastnil celé řady dalších soutěžních klání – mezinárodní akordeonová soutěž v Praze a Ostravě, v Alcobaca – Portugalsko, celosvětová akordeonová soutěž CIA v Shenzhenu v Číně, mezinárodní akordeonová videosoutěž na Novém Zélandě, soutěž konzervatoří České republiky. Nejnověji si odnesl vítězství z mezinárodní soutěže mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4+.

Více o sobě prozradí v pořadu, který má premiéru ve čtvrtek 8. dubna v 19:00, reprízy si poslechněte v neděli 11.4. v 10:00 a úterý 13.4. ve 22:00.

Foto: Anežka Hlinková

Podcast