Významná česká sopranistka Jana Jonášová prozradí, jak oslaví své letošní kulatiny

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude operní pěvkyně Jana Jonášová, která slaví v letošním roce významné životní jubileum.

Sopranistka Jana Jonášová studovala zpěv na Pražské konzervatoři u L. Bendlové a později na Hudební fakultě AMU v Praze u Teodora Šrubaře. Od roku 1965 vystupovala v Komorní opeře Praha, poté ji její kariéra zavedla do Hudebního divadla v Karlíně, libereckého Divadla F. X. Šaldy a v roce 1970 byla angažována operou Národního divadla v Praze, kde pak od roku 1973. Později byla též sólistkou Státní opery Praha.

Jana Jonášová vytvořila desítky rolí, od klasicismu až po hudbu 20. století (např. Zuzanka v Mozartově Figarově svatbě, Fiordiligi v Cosi fan tutte, Královna noci v Kouzelné flétně, Rosina v Rossiniho Lazebníku sevillském, Norina v Donizettiho Donu Pasuqale; Gilda ve Verdiho Rigolettovi, Violetta v Traviatě, Zerbinetta ve Straussově Ariadně na Naxu).

Od počátku 70. let spolupracovala s předními zahraničními operními scénami a podílela se na nahrávkách pro české i zahraniční společnosti. K nejvýznamnějším patří nahrávka Řeckých pašijí Bohuslava Martinů, uskutečněná v roce 1981 sirem Charlesem Maskerrasem a oceněná Grand Prix audiovisuel de L'Europe, Grand Prix de l'Académie du disque Français a Orphee d'or de L'Academie Nationale du disque lyrique.

Uskutečnil také řadu sólových nahrávek Mozartových, Verdiho a Straussových koncertních árií stejně jako písňových cyklů českých skladatelů 20. století (Seidel, Ježek, Krejčí, Bořkovec). Byla vyznamenána prestižní cenou Wiener Flötenuhr.

Pro svou precizní koloraturní techniku a hlasové dispozice (rozsah tří oktáv) se stala také vyhledávanou interpretkou předklasické kantátové a oratorní hudby. Jako sólistka souboru Ars rediviva se podílela na řadě československých premiér z vokální tvorby barokních mistrů.

Od 70. let 20. století působila i jako hudební pedagog; byla i porotkyní řady mezinárodních pěveckých soutěží. Od roku 1978 vyučovala na pražské AMU a 9. února 2023 jí byl udělen čestný titul Emeritní profesor AMU.

Jana Jonášová navštívila studio Classic Praha a Ivanu Dlaskovi v rámci pořadu Z archívu osobností prozradila mimo jiné i to, jak své životní jubileum oslaví. Součástí oslav bude i koncert, který se uskuteční 21. května 2023 v 16 hodin, na pražské HAMU v sále Bohuslava Martinů Lichtenštejnského paláce.

Poslouchejte v premiéře ve čtvrtek 3. srpna v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 6. 8. v 10:00 nebo v úterý 8. 8. ve 22:00.

Foto: Jana Jonášová (©Dan Hostettler)

Podcast