Vzpomínka na Antonína Kohouta

11.12.2019 / Z archivu osobností / Martina Klausová

12. prosince 1919 se na v Lubné u Rakovníka rodině železničáře, a přitom nadšeného amatérského muzikanta narodil český violoncellista a hudební pedagog Antonín Kohout, zakladatel pozdějšího proslulého Smetanova kvarteta. Jméno Kohout se mu stalo osudovým, jeho oba dědečkové se jmenovali stejně. A též porodní bába Kohoutová Antonie. Tatínek hrál na violoncello každou neděli, jak bylo v té době dobrým zvykem a setkával se svými přáteli v kvartetu. Malý Antonín chodil za odměnu na jejich zkoušky. I když původně měl hrát na housle, prosadil si nakonec u tatínka violoncello. Na své dětství vzpomínal s láskou i díky své mamince, která si stále zpívala. Již na hudební škole v Kolíně v roce 1930, hned jak zvládl základy hry, hned muzicíroval v prvním dětském kvartetu.

Na konzervatoři byl žákem prof. Bedřicha Jaroše člena Ondříčkova kvarteta v roce 1934 a následující rok přešel do třídy Karla Pravoslava Sádla, u kterého se školil již od gymnaziálních let. Konzervatoř absolvoval koncertem Antonína Dvořáka h moll. Během této doby hrál v kvartetech různého složení a za zmínku stojí jména houslisté Jiří Ptáčník, Otakar Šroubek, violista Vladimír Klár. Prostudovali Haydna, Mozarta, Beethovena, Kovařovice i Smetanu Z mého života.

V roce 1940 Václav Talich přijal Kohouta do České filharmonie mezi takové dnes již legendární hudebníky jako houslisté Němeček, Štika, fagotista Bidlo, hobojista Děda, klarinetista Říha. Důležitým mezníkem bylo setkání na Konzervatoři s o rok mladším houslistou Václavem Neumannem. Tyto dvě silné osobnosti spojoval silný a jednotný zájem o kvarteto. V té době se posadil Václav Neumann na prim, jeho bratr k viole, Kohout k cellu a Josef Vlach na sekund. V roce 1941 v květnu se představili jako Smíchovské kvarteto v Nelahozevsi s Dvořákovým kvartetem Es Dur „Slovanským“.

O dalších osudech tohoto výjimečného českého muzikanta se dozvíte více v dalším díle pořadu Z archívu osobností, v němž bude hostem Ivana Dlaska violoncellistova dcera Marie Kohoutová. Více se dozvíte v pořadu, který má premiéru čtvrtek 12. prosince v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 15.12. v 10:00 nebo v úterý 17.12. ve 22:00.

Smetanovo kvarteto