Zrodil se nástupce Enrica Carusa ?

Mladý tenorista Petr Nekoranec nejen o nedávném úspěchu v prvním ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Vinceró v Neapoli.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je skvělý český tenorista Petr Nekoranec.

Petr Nekoranec je jednou z nejvýraznějších osobností nastupující pěvecké generace v České republice. Od září 2018 je sólistou Stuttgartské opery, kde mezi jeho uměleckými závazky figurují tři velké role: Rossiniho Almaviva (Lazebník sevillský) a Ramiro (Popelka) a Donizettiho Ernesto (Don Pasquale). Na podzim 2019 vydal Supraphon profilové album French Arias, které Petr Nekoranec nahrál spolu s Českou filharmonií pod taktovkou Christophera Franklina.

V letech 2016–2018 byl Petr Nekoranec frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře, a to jako první Čech, který byl do tohoto významného dvouletého projektu přijat. V letech 2014–2016 byl členem Bavorské státní opery v Mnichově a jejího operního studia, kde vytvořil řadu rolí včetně titulních rolí v Rossiniho opeře Hrabě Ory a v Brittenově opeře Albert Herring. Za roli Alberta Herringa mu byla 28. 11. 2016 v Mnichově udělena Bavorská umělecká cena. V lednu 2018 převzal další prestižní cenu, tentokrát cenu Classic Prague Awards v kategorii Talent roku 2017.

Petr Nekoranec je laureátem řady prestižních evropských soutěží. V lednu 2017 se stal absolutním vítězem jedné z nejslavnějších pěveckých soutěží, Mezinárodní soutěže Francesca Viñase, konané v Gran Teatre del Liceu v Barceloně, kde obdržel rovněž Cenu Plácida Dominga. V srpnu 2015 se probojoval do semifinále významné Mezinárodní pěvecké soutěže královny Sonji v Oslu. V červenci 2014 se stal ve Vídni vítězem 1. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže nesoucí jméno slavné bulharsko-rakouské sopranistky Ljuby Welitsch a v září 2014 obsadil druhé místo v jedné z nejnáročnějších světových pěveckých soutěží, Concours International de Chant ve francouzském městě Toulouse. Z domácích soutěží uveďme Mezinárodní pěveckou soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech, na níž v roce 2013 obdržel druhou cenu v kategorii Junior a celou řadu dalších cen včetně ceny Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

Více o svých současných aktivitách i oblíbené hudbě prozradí Petr Nekoranec v pořadu s premiérou ve čtvrtek 9. prosince v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 12.12. v 10:00 nebo v úterý 14.12. ve 22:00.

Foto: Archív umělce (Richard Nowak)

Podcast