Z Paříže až na konec světa

27.8.2017 / Pořady / Martina Klausová

Tentokrát se s Jiřím Vejvodou vydáme do rozměrné budovy v samém srdci Paříže. Rozkládá se na pravém nábřeží Seiny, mezi Louvrem a radnicí, poblíž spletité stanice metra. Mnohem romantičtěji se však lze do zmiňované budovy – tedy do Theatre du Chatelet - protože o něm bude řeč, přiblížit přes řeku po jednom z blízkých mostů. Buď po širokém, hlučném, plném lidí či aut, který sem vede od rozverného Boulevardu Saint Michel, jemuž studenti z nedaleké Latinské čtvrti zásadně říkají jen  Boul´Mich. Anebo po dřevěném můstku pro pěší zvaném Pont Neuf, jehož zábradlí je ověšeno výzdobou, příznačnou  pro legendu o Paříži coby městě zamilovaných. Ti sem, ať už zblízka či z druhého konce světa,  přinášejí  zámky se dvěma klíči. Pověsí je na zábradlí, zamknou – a oba klíče vhodí do řeky...

A co samotné divadla Chatelet ? Zatímco vzadu, v oprýskaném služebním vchodu, trůní ve vrátnici mohutná černoška a podlahu smýčí vyhublý Arab, přední vstup je vyzdoben bystou slavného ruského choreografa Sergeje Ďagileva a nápisem, připomínajícím jeden z mnoha slavných okamžiků v dějinách této scény. Psal se rok 1909, když si právě zde odbyl své premiérové představení slavný soubor Les ballets russes, jemuž tento choreograf vévodil a nastudoval s ním tak přelomová baletní představení, jakými byly „Pták ohnivák“ nebo „Svěcení jara“ na hudbu Igora Stravinského.

Více už se dozvíte v další díle cyklu v premiéře pondělí 28. srpna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 31.8. ve 22:00 a v sobotu 2.9. v 10:00.