Česká filharmonie vystoupila v Bad Kissingenu, Jiří Bubeníček roztančil Český Krumlov a Karlovy Vary tleskaly Daniele Kolářové

Smetanova Litomyšl, Festival Krumlov, Letní slavnosti staré hudby i Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Červencové kulturní události v kostce.

shutterstock_16388632 Litomyšl.jpg
  • Litomyšl (©Shutterstock)

Smetanova Litomyšl uzavřela 65. ročník závěrečným koncertem Ciao, Italia!. Na pódiu se představil Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK s dirigentem Tomášem Braunerem a sólistou Raffaelem Abetem. Letošní přehlídka byla netradiční tím, že se hlavní dění kvůli rekonstrukci zámku přesunulo do multifunkční Festivalové haly.

MHF Český Krumlov 2023 @fotosvacek.cz.jpg
  • Festival Krumlov 2023 (©Libor Sváček)

V červenci také začal mezinárodní Festival Krumlov. Nechyběla ani taneční vystoupení pod vedením tanečníka a choreografa Jiřího Bubeníčka. Ve městě vedl kurzy pro tanečníky od čtrnácti do pětatřiceti let. S některými připravil i choreografii na zahajovací večer; součástí bylo i Ravelovo Bolero. Bubeníček učil tanečníky hlavně francouzskou techniku.
„My máme s bratrem – a vlastně i pedagogové, kteří tu budou učit – už celou řadu zkušeností a je na čase předat je ostatním, a že se to podařilo právě ve spolupráci s Festivalem Krumlov, je nádherné. Jsou tady nádherné prostory! Letos je to první rok, takže se to zatím teprve rozjíždí, ale já to beru jako investici do budoucna; chtěl bych mladým talentům pomáhat každý rok.“

Bertrand+Chamayou026.jpg
  • Klavírista Bertrand Chamayou (©Marco Borggreve)

Spolu s francouzským klavírním virtuosem Bertrandem Chamayou vystoupila začátkem července Česká filharmonie v německém Bad Kissingenu. Klavíristu ve vysílání Classic Praha představil mluvčí České filharmonie Luděk Březina:
„Bertrand Chamayou je jedním z nejbrilantnějších klavíristů současnosti. Je předním interpretem francouzské hudby. Mezi jeho oblíbené skladatele patří Ravel, či Liszt. Rád provádí také novou hudbu. Spolupracoval se skladateli jako Pierre Boulez, Thomas Ades, či Bryce Dessner. Chamayou pravidelně vystupuje v nejprestižnějších světových koncertních sálech a festivalech od Philharmonie de Paris a Wigmore Hall po Lucernský a Salzburský festival. Vystupoval s nejlepšími světovými orchestry včetně Newyorské filharmonie, Cleevelandského orchestru, lipského Gewandhausu či Londýnské filharmonie. Pódium sdílel s největšími dirigenty současnosti, mezi které se řadí i šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov."
Po koncertech v Německu má Česká filharmonie až do poloviny srpna volno. Svou 128. koncertní sezonu zahájí dvacátého sedmého září, a to programem tvořeným opět výlučně díly Antonína Dvořáka.

JanaSemeradova_c_PetraHajska.jpg
  • Flétnistka Jana Semerádová (©Petra Hajská)

Začaly také Letní slavnosti staré hudby. O programu jsme si povídali s dramaturgyní festivalu Janou Semerádovou:
Zazpívá Ensemble Polyharmonique pod vedením Alexandera Schneidera. Zazní duchovní madrigaly a koncerty, které zněly v Benátkách a za Alpami. Nebude chybět slavný italský skladatel Claudio Monteverdi, který jako jeden z prvních psal opery, ale zazní i hudba slavného německého skladatele Heinricha Schütze a dalších - méně známých - autorů.“

GettyImages-1234894796¨Depp.jpg
  • Johny Depp v Karlových Varech (©GettyImages)

Karlovy Vary hostily až do osmého července Mezinárodní filmový festival. Fanoušci se těšili i na oscarové herce Russella Crowea a Alicii Vikanderovou. A ani letos nechyběla oblíbená festivalová znělka, a ani letos v ní nechyběla osobnost filmu, říká výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha:
„Letos je to Johny Depp, který byl v Karlových Varech v roce 2021, v tom tehdy posunutém srpnovém termínu. Samozřejmě – složitě se to domlouvalo celé dva roky, ale teď se to podařilo; John má nás a Vary strašně rád.“
Cenu prezidenta festivalu převzala herečka Daniela Kolářová. Podle Jiřího Bartošky rozhodně zaslouženě:
„Svou obrovskou filmografií, kterou má, je to jedna z nejvytíženějších a nejpopulárnějších hereček, nejen filmových a televizních, ale i divadelních. Myslím si, že ta volba byla velice správná. Laureát, který cenu přebírá, má vždy možnost, aby si vybral film, kterým chce být prezentován, a Daniela si vybrala slavnou komedii Kulový blesk.“

GettyImages-108551197 Milan Kundera.jpg
  • Spisovatel Milan Kundera (©GettyImages)

Na závěr zmiňme jedno smutné úmrtí. Zemřel spisovatel Milan Kundera, jeden z nejvýznamnějších českých autorů současnosti. Bylo mu 94 let. Od roku 1975 žil ve Francii. Jeho život a dílo zmapovala kolegyně Kateřina Voltrová.
„Své texty psal původně v rodné češtině, později už pouze ve francouzštině. Mezi jeho nejznámější, ale také světově nejpřekládanější české tituly patří Nesnesitelná lehkost bytí, Nesmrtelnost, nebo román Žert. Přesto, že měl Kundera k Česku rezervovaný vztah, v roce 2019 opět přijal české občanství a v roce 2020 věnoval svou knihovnu s rozsáhlým archivem Moravské zemské knihovně v Brně.“
Na Milana Kunderu zavzpomínal i Jiří Bartoška, který společně s Karlem Heřmánkem ztvárnili hlavní postavy v dramatizaci Kunderovy divadelní hry Jakub a jeho pán.
„My jsme hráli jeho dramatizaci Denise Diderota Jakub a jeho pán. A anžto v té době pan Kundera žil ve Francii, tak to byl Evald Schorm, který našel tu odvahu a pod tu dramatizaci se podepsal, aby se mohla inscenovat. Milan Kundera řekl, že se jednoho dne na to určitě přijede podívat, ale protože jsme netušili, kdy pan Kundera přijede, tak jsme to hráli pořád stejně, a bylo to pořád stejně krásné představení.“

Červencový přehled kulturních událostí připravili Magdalena Korcová a Luděk Khebl.

Úvodní foto: Herečka Daniela Kolářová - Cena prezidenta MFF Karlovy Vary za přínos české kinematografii (©KVIFF)

Podcast