Za čistá okna v dešti a sněhu vděčí automobilisté chovatelce dobytka a pěstitelce vinic. Už 120 let

Před 120 lety si dala Mary Andersonová v Birminghamu v Alabamě patentovat stěrače na auto, odstraňující sníh a námrazu. Svůj vynález nebyla schopna prodat žádné automobilce, a tak se po vypršení patentu staly stěrače standardním vybavením aut, aniž by se jejich vynálezkyně dočkala odpovídajícího vděku a ocenění.

LSMAIN_mary_091622.jpg
  • Mary Andersonová (©Alamy Stock Photo)

Americká obchodnice s realitami, farmářka a majitelka vinic Mary Andersonová se narodila 19. února 1866 v americkém okrese Greene County ve státě Alabama na začátku období zvaného rekonstrukce, tedy po americké občanské válce. V roce 1889 se přestěhovala se svou ovdovělou matkou a sestrou do vzkvétající města Birmingham, kde tu jako realitní makléřka vybudovala ubytovací apartmány na Highland Avenue. V roce 1893 se přestěhovala na západ do města Fresno v Kalifornii, kde žila a pracovala jako chovatelka dobytka a pěstitelka vinic až do roku 1898.

Když v zimě roku 1903 navštívila New York, všimla si při jízdě tramvají, že i během mrazivého dne jel řidič vozu s otevřeným předním oknem, protože nemohl kvůli dešti se sněhem udržet čelní sklo průhledné. Po návratu do Alabamy si tehdy sedmatřicetiletá Andersenová najala konstruktéra, který podle jejího návrhu sestrojil zařízení na čištění čelního skla. Stěrač fungoval tak, že byl na stěrce připevněn drát, který se dal prostrčit do kabiny vozu a na konci se dal ovládat pomocí držadla. Místní firma pak vyrobila model tohoto prvního automobilového stěrače a Mary Andersonová si jej 10. listopadu 1903 nechala patentovat, jako „patent na automatické mytí oken vozu ovládaného zevnitř nazvaného stěrač“.

sterac.webp
  • Návrh stěračů Mary Andersonové (©US Patents Office)

Další, už propracovanější verze měla uvnitř vozidla páku, která ovládala gumový nůž na vnější straně čelního skla. Tato páka ovládala pružinové rameno, které se pohybovalo přes čelní sklo vozidla z jedné strany na druhou. Pro zajištění dobrého kontaktu mezi stěračem a oknem byla použita protizávaží. Je sice pravdou, že podobná zařízení už byla vyrobena dříve, ale Andersonová byla první, kdo docílil toho, že zařízení bylo účinné.

1922_Cadillac_Phaeton_(4940917876).jpg

Cadillac 1922 (©Wikipedie)

V roce 1905 se Andersonová pokusila patent prodat jedné kanadské firmě, ale neuspěla; byla odmítnuta s tím, že patent nemá takovou hodnotu, aby jej firma mohla prodávat. Když v roce 1920 její patent vypršel, staly se stěrače, které vycházely z její konstrukce, běžnou součástí výbavy aut. Jako první je do standardní výbavy automobilů zařadil v roce 1922 Cadillac.

Mary Andersonová se vrátila do Birminghamu a nadále se věnovala převážně obchodu s realitami. Zemřela v roce 1953 ve věku 87 let ve svém letním domě ve městě Monteagle ve státě Tennessee.

Úvodní ilustrační foto (©GettyImages)

Podcast