Děti ze ZUŠ Jeseník se opět mohou zdarma vzdělávat v kurzech na violoncello, housle, barokní flétnu a ve zpěvu.

Již počtvrté se děti v ZUŠ Jeseník mohou zlepšovat pod vedením aktivních profesionálních hudebníků na mistrovských kurzech.

Od roku 2021 mají žáci ZUŠ Jeseník možnost vždy v červnu navštívit mistrovské kurzy v oboru zpěv, violoncello, housle nebo třeba klarinet. Letos se kurzy konají od 17. června a jsou zakončeny 20. června závěrečným slavnostním koncertem v Kongresovém sále v Jeseníku. Kurzy mají děti k dispozici zdarma.

Zeptali jsme se zakladatelky kurzů a jedné z lektorek mezzosopranistky Michaely Zajmi.

Míšo, jak vznikl nápad na uspořádání těchto kurzů?

Kurzy pořádáme s mým manželem Bledarem Zajmi, který je koncertní mistr skupiny violoncell v Národním divadle. Původní idea byla zprostředkovat dětem kurzy, které by si nemusely platit.

Proč zrovna Jeseník?

Často jsme s manželem v Jeseníku účinkovali a máme k tomuto kraji vřelý vztah. Je to nádherné místo, ale také chudé, víme, že je tu spousta rodin, které nemají takové finanční možnosti, aby poslaly své děti na kurzy v ČR nebo do zahraničí, proto chceme ty nejlepší kantory dovézt k nim.

Můžou se kurzů zúčastnit i děti, které nenavštěvují ZUŠ?

O naše kurzy je vskutku velký zájem i "zvenčí", ale primárně jsou určeny pro žáky ZUŠ Jeseník. Každý rok se zde věnujeme zhruba 80 dětem.

Které nástrojové třídy letos otvíráte?

Jako každý rok i letos já vyučuji zpěv a manžel violoncello. Pro velký zájem pak otevíráme třídu barokní flétny pod vedením Moniky Wimberger z Německa a housle povede Španělský koncertní mistr Smerald Spahiu. Musím dodat, že můj manžel zvládá nejenom praktickou výuku, ale veškerou organizaci a ještě chodí do tříd a překládá z nejrůznějších jazyků.

Co kurzy přinášejí tobě?

Především obrovské zadostiučinění. Jsem typ učitele, který nechce hledat chyby u žáků, ale spíše objevit, jakou dobrou pěveckou cestou mohou žáci jít, jak více otevřít hlas a hlavně nemít stres, protože zpěv má být o radosti.
Nejprve se vždy žáci bojí, ale když zjistí, že není čeho a že já jsem tam pro ně, otevřou se a za 3 dny intenzivní práce všichni litujeme, že je konec a musíme se rozloučit. Když poté skvěle vystřihnou písně na závěrečném koncertu, nezůstane jedno oko suché.

IMG-20230623-WA0002(1).jpg

Lektoři

Smerald Spahiu – housle/Španělsko

Koncertní mistr symfonického orchestru de Baleares v Palma de Mallorca. Je často zván jako lektor na mistrovské kurzy a jako člen do porot mezinárodních soutěží. Spolupracuje jako sólista a koncertní mistr s mnoha orchestry a různými komorními soubory a pravidelně vystupuje na festivalech a koncertních podiích ve Španělsku: v Barceloně, Madridu, Malaze, Geroně a též ve Francii, Itálii, Německu, Rakousku, Řecku atd. Má na svém kontě několik nahrávek a CD pro Španělský rozhlas a TV a je zván pravidelně jako pedagog na projekty Státní Konzervatoře v Palme de Mallorca, v Alicante a v Madridu.

Monika Wimberger – barokní flétna/Německo

Pedagogické zkušenosti získala na hudebních školách v České republice, Německu a na Landesmusikschulwerk v Horním Rakousku. V září 2013 převzala třídu zobcové flétny na Städtische Musikschule a na hudebním gymnáziu v Landshutu. Její četné koncertní aktivity zahrnují spolupráci s kvartetem zobcových fléten iFlautisti, se souborem Trio Triniti a vystupuje jako sólistka s různými orchestry. V roce 2018 vyšel v českém nakladatelství Albatros 1. díl její školy hry na zobcovou flétnu, která se právě dočkala 4. dotisku. Díl druhý vyšel v roce 2021.

Michaela Zajmi – zpěv/Česká republika

Je sólistkou Národního divadla v Praze a laureátkou mnoha pěveckých národních i mezinárodních soutěží. Absolvovala koncertní turné po Evropě, Asii a zpívala v nejznámějších operních domech v ČR, Anglii, Itálii, Japonsku atd. Účastnila se turné s operou Rusalka s operním domem Glyndebourne po celé Anglii a hostuje pravidelně s operou Národního divadla v Japonsku. Michaela Zajmi vystoupila též se světoznámým Budapest festival orchestra na koncertech v Německu, Maďarsku, Belgii a ve Francii. Je často zvána ke spolupráci do Teatra Regio di Torino v Itálii a do National Theater Mannheim v Německu. Za mimořádný umělecký výkon byla nominována na cenu Thálie za roli Popelky od G. Rossiniho a také v roce 2023 za dvojroli v operách V. Ullmana. Pravidelně vyučuje na pěveckých kurzech doma i v zahraničí.

Bledar Zajmi – violoncello Česká republika/Albánie

Koncertní mistr Orchestru Opery Národního divadla v Praze se narodil v hlavním městě Albanie, v Tiraně, kde se jako šestiletý začal učit hře na violoncello. Má bohatou koncertní činnost na třech kontinentech, více než ve 30 zemích světa, přes 15 CD jako sólista a komorní hráč a široký repertoár s hudebními díly od baroka až k soudobé hudbě. Je laureátem mezinárodních soutěží a má na svém kontě spoustu nahrávek pro Český rozhlas, Radioservis , nakladatelství Triga, Českou televizi atd. Svou koncertní dráhu šíří dál v Evropě, Japonsku, Číně, Jižní Koreji, Brazílii, Izraeli a je zván na mnoho mezinárodních fesitavalů a jako lektor na mezinárodní interpretační kurzy doma i v zahraničí.

Foto: z archivu Michaely Zajmi

Podcast