Pražské jaro ozdobí letos i specifická výstava

Letošní ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro doplní výstava výtvarných děl s nevšedním zadáním. Inspirací pro jejich vznik se stal cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany.

Petr Nikl, Ivan Pinkava, Milan Grygar, Daniel Vlček, Jakub Roztočil a Ira Svobodová. Šest předních českých výtvarných autorů představující různé techniky, média i generace přispěje svými díly k obohacení průběhu celého mezinárodního hudebního festivalu. Námětem pro jejich tvorbu byl cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast, kterým je Pražské jaro každoročně 12. května slavnostně zahájeno. Při té příležitosti proběhne i vernisáž výstavy s názvem Pražské jaro Art Salon.

Díla budou vystavena na festivalových koncertech v Rudolfinu a Obecním domě.V neděli 26. května bude unikátní výtvarná kolekce vydražena v rámci 91. aukce Galerie KODL a na Artslimit.com, kteří jsou partnery projektu. Výtěžek benefiční aukce bude věnován ve prospěch festivalu Pražské jaro. „Věříme, že tímto vzniká unikátní doprovodný výtvarný program našeho festivalu a stane se z něj každoroční tradice,” dodává k výstavě Pavel Trojan, ředitel Pražského jara.

Výstava vznikla ve spolupráci se dvěma kurátory – Janem Kudrnou a Milanem Dospělem. Na závěrečném koncertu Pražského jara v Obecním domě 3. června bude slavnostně vyhlášen výsledek aukce. Výjimečnou pozici Art Salonu mezi doprovodnými akcemi Pražského jara stvrzuje také na hlavním festivalovém vizuálu nezávislý grafický koncept, jehož zpracování se ujalo studio Dynamo Design.

U příležitosti projektu vznikl i krátký dokument, ve kterém štáb Pražského jara navštívil výtvarníky přímo v jejich atelierech. Ke shlédnutí je na YouTube kanálu Pražského jara.

Art Salon Pražského jara přináší unikátní díla špičkových umělců. V díle Milana Grygara je zvuk zcela zásadním elementem. Již od poloviny 90. let pracuje na svém cyklu Antifony, a právě z něj vybral jeden obraz pro Art Salon. Antifona je hudební forma odvíjející se od liturgického verše. Umožňuje vyjádřit vztah dvou zvukových prvků střetávajících se v jednom prostoru a čase. Na podstatě vizuálního kontrastu a zvukové artikulace je také založen obraz, který bude k vidění. V této souvislosti je dobré připomenout koncert Pražského jara v roce 2011, kde byly provedeny Grygarovy grafické partitury.

Petr Nikl vytvořil dílo s názvem Moje má vlast a do prostoru obrazu, který si rozdělil na šest segmentů, nanášel inkoust a tuš o šesti barvách. Ty následně po plátně roznášeli mechanizovaní broučci a vytvořili tak finální podobu díla.

Ivan Pinkava představí fotografii My Fatherland, v níž reflektuje svůj vztah k „Mé vlasti“ jako symbolu, který podrobuje vlastnímu zkoumání. Ve fotografii rozehrává nevyřčený příběh, který v náznacích komentuje osobní vztah či nazírání na podstatu sebe sama, své vlasti a existence obecně.

Jakub Roztočil ve svém obraze No. 78 poprvé pracuje s barevným spektrem šesti výchozích barev, což je počet symfonických básní Mé vlasti. Za použití vlastnoručně sestaveného vizualizačního generativního štětce ve svém díle obsahuje malbu – a zároveň objekt a zvukový záznam – který přechází do autonomního díla.

Výtvarnice Ira Svobodová se nechala inspirovat její nejoblíbenější básní ze zmíněného cyklu. Obraz Šárka, jehož hlavním motivem je dynamicky tvarovaná růžová stuha, vychází z dynamiky partitur i příběhu básně, který je, dle autorčiných slov, plný zrady, lásky a napětí.

Daniel Vlček je ve své tvorbě neodmyslitelně propojen s hudebním světem. V minulosti se etabloval jako výrazný představitel hudební a performativní scény, nyní se stále více profiluje jako malíř a konceptuální umělec pracující s vizuálním zachycením zvuku. Pro Pražské jaro vytvořil obraz s názvem Spherical Event III, inspirovaný motivem Z českých luhů a hájů.

Díla budou vystavena na festivalových koncertech v Rudolfinu a Obecním domě. Otevírací doba expozice je plánována na čas před koncerty dle programu Pražského jara.

Foto: © 2024Pražské jaro

Podcast