Hudbu "šíleného Mahlerova spolužáka" natočil Jakub Hrůša pro Deutsche Grammophon

Na nové desce Jakuba Hrůši a Bamberských symfoniků najdeme Symfonii č. 1 E dur, vrcholné dílo skladatele Hanse Rotta - umělce s pohnutým osudem a Mahlerova přítele a spolužáka, který zemřel ve věku pouhých 25 let.

Jakub Hrůša s Bamberskými symfoniky vydal v pátek 14. října nové album u společnosti Deutsche Grammophon, na němž zní rakouská symfonická hudba období pozdního romantismu.

Středobodem nahrávky je nejvýznamnější skladba Hanse Rotta, který se narodil roku 1858. Studoval na Vídeňské konzervatoři, kde byl spolužákem a spolubydlícím Gustava Mahlera. Hře na varhany se učil u Antona Brucknera, který jeho hudbu velmi oceňoval; sám Mahler pak svého spolužáka dokonce označil za "zakladatele Nové symfonie". Hovořil konkrétně o Symfonii č. 1 E dur, kterou talentovaný Hans Rott vytvořil mezi léty 1878 a 1880. Dílo v mnoha ohledech předznamenává první symfonii Gustava Mahlera, jenž z ní zcela nepochybně čerpal inspiraci.

Rottův osud byl však tragický. Záhy po dokončení svého vrcholného díla začal trpět depresemi a paranoidními stavy, roku 1880 údajně vyhrožoval revolverem spolucestujícímu ve vlaku a prohlašoval, že "Brahms naplnil vlak dynamitem." Skončil v psychiatrické léčebně a roku 1884, v pětadvaceti letech, zemřel na tuberkulózu.

Kromě jeho díla je na nové nahrávce také Mahlerova skladba zvaná Blumine - sentimentální serenáda, která původně sloužila v Symfonii č. 1 D dur jako druhá věta a až později byla nahrazena slavnějším ländlerem - a Brucknerovo Symfonické preludium.

Foto: Hans Rott (autor neznámý)

Podcast