Ben Hur a další soundtracky Miklóse Rózsy

24.10.2017 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová

Maďarský hudební skladatel Miklós Rózsa se proslavil především jako autor filmové hudby.
K nejslavnějším patří hudba k filmu Ben Hur. Během své kariéry byl sedmnáctkrát nominován na Oscara, třikrát na Zlatý glóbus a jednou na cenu Grammy. Třikrát Oscara získal.

Jeho otec byl velkostatkář a průmyslník. K hudbě ho přivedla jeho matka, klavíristka, a zejména jeho strýc, houslista budapešťské opery. Malý Miklós se tak v raném věku naučil hrát na violu a klavír a již od osmi let veřejně vystupoval.
V roce 1925 se zapsal na univerzitu v Lipsku, kde nejprve studoval chemii, na přání otce. Ale už po roce přešel na tamní konzervatoř. Po studiích žil nějakou dobu ve Francii a od roku 1935 ve Velké Británii.. Právě tam začal komponovat filmovou hudbu. Jeho raná tvorba byla přitom silně inspirována pracemi krajanů Bély Bartóka a  Zoltána Kodályho.
Roku 1936 složil v Británii svůj první hudební doprovod k filmu. Šlo o snímek Rytíř beze zbraně. Natolik zaujal svého krajana, filmového režisér Alexandra Kordu, že ten mu nabídl práci na dalším filmu, dobrodružném snímku Čtyři pírka, režírovaném jeho bratrem Zoltánem Kordou.
Rózsovým nejpropracovanějším raným dílem je však hudba k filmu Zloděj z Bagdádu, na níž pracoval v letech 1939-1940 nejprve v Londýně, po vypuknutí druhé světové války pak v Hollywoodu, kde se rok nato natrvalo usadil. Toto dílo mu přineslo jeho první nominaci na Oscara (film vyhrál Oscary tři, ale za hudbu nakonec nikoli). Spolupráce se Zoltánem Kordou pokračovala filmy Kniha džunglí (poprvé v jeho kariéře tato hudba vyšla i na desce jako soundtrack) a Sahara.

O další kariéře toho filmového skladatele se dozvíte víc v dalším díle pořadu Hudbu stříbrného plátna, který připravuje Nikola Bojčev. Premiéra pořadu je připravena na středu 25. října 2017 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 29. 10. v 11:00 a v pondělí 30. 10. ve 22:00.