Filmy s Halloweenskou tématikou

30.10.2018 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová

Historie Halloweenu sahá k slavnostem Samhain, kdy skotští Keltové slavili konec žní a příchod zimy, temnější části roku. Od 16. století bylo zvykem chodit v kostýmech stavení od stavení a výměnou za básničku či koledu vybírat potraviny. Strašidelné kostýmy měly představovat duše zemřelých.
Do Ameriky se Halloween rozšířil s masovou imigrací Irů a Skotů v 19. století. Puritáni (angličtí reformovaní protestanti) z Nové Anglie na východě USA byli zpočátku proti oslavám Halloweenu.

K symbolům Halloweenu patří vydlabané dýně, čarodějnice, masky a kostýmy, ale třeba i kočka, která byla považována za posvátnou bytost považována již Egypťany, kteří ji uctívali jako bohyni úrody. Ve středověku pak byly černé kočky vnímány jako mazlíčci čarodějnic, a tak jako symbol Halloweenu přetrvaly dodnes.

Halloweenu se věnuje také celá řada filmových snímků, a právě o nich bude řeč v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna, který připravuje Nikola Bojčev. Premiéra pořadu je připravena na středu 31. října v 19:00Reprízy si poslechněte v neděli 4.11. v 11:00 a v pondělí 5.11. ve 22:00.