Hudba Clinta Mansella

10.9.2015 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová

V dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna se Nikola Bojčev věnuje tvorbě Clinta Mansella.

Clint Mansell se narodil 7. ledna 1963 ve městě Coventry v Anglii. Mansell byl předním zpěvákem a kytaristou britské skupiny "Pop Will Eat Itself", než později pronikl do světa filmové hudby díky režisérovi Darrenu Aronofskymu, kterému složil hudbu k jeho filmu Pí (kde si též zahrál malou roli dotěrného fotografa).
Přestože soundtrack se nedočkal velkého ohlasu veřejnosti, Mansell si tím získal popularitu u příznivců žánru IDM a elektronické hudby vůbec.
Po úspěšné spolupráci Darren Aronofsky později Mansella požádal o hudbu pro jeho nový film REKVIEM PRO SEN. Tento soundtrack se stal extrémně populárním a dokonce dal vzniknout remix albu "Requiem For A Dream: Remixed", kde se objevily remixy od Paula Oakenfolda, Joshe Winka, Jagze Koonera a dalších. Především skladba "Lux Aeterna" se záhy stala hitem a dnes byla její sláva opět oprášena především kvůli traileru k PÁN PRSTENŮ: DVĚ VĚŽE, kde byl použit remix "Requiem for a Tower", který byl nahrán pouze pro trailer (nebyl v žádném ze jmenovaných filmů) a jsou pod ním podepsáni Simone Benyacar, Dan Nielsen a Veigar Margeirsson. Dále byla "Lux Aeterna" použita v mnoha reklamních spotech a trailerech (mimojiné na filmy SUNSHINE, ZATHURA - VESMÍRNÉ DOBRODRUŽSTVÍ, ŠIFRA MISTRA LEONARDA, seriál ZTRACENI...).
Dále složil úspěšné soundtracky k filmům DOOM, SEJMI ESO nebo PODEZŘENÍ NULA. Celkem se podílel na hudbě k 19 filmům. Jeho sountrack k poslednímu filmu Darrena Aronofskyho FONTÁNA byl nominován na Zlatý glóbus

Premiéra pořadu je připravena na neděli 13. září v 11:00. Reprízy poslechněte tentýž den v 19:00 a ve 22:00