Jupiter vychází

14.2.2015 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Když se pod noční oblohou narodila Jupiter Jones, znamení napovídala, že je předurčena k velkým činům. Nyní již dospělá Jupiter sní o hvězdách, ale probouzí se do chladné reality uklízečky toalet a nekonečného sledu neúspěchů. Až když na Zemi dorazí Caine, geneticky upravený bývalý armádní lovec, jehož úkolem je Jupiter sledovat, začne si uvědomovat naplnění svého osudu - její genetická výbava ji předurčuje jako dědičnou následnici královny vesmíru. Toto neobvyklé následnictví by však mohlo ovlivnit rovnováhu ve vesmíru.

To je oficiální text distributora zbrusu nové americké sci-fi Jupiter vychází, která právě dorazila do českých kin. Autory scénáře jsou Andy a Lana Wachowski, kteří se také společně ujali režie snímku. Autorem hudby je Michael Giacchino.

Michael Giacchino se narodil se 10. října 1967 v americkém Riverside Township v New Jersey italským rodičům a vyrostl v Edgewater Park Township taktéž v New Jersey. Hudebního vzdělání se mu dostalo na Julliard School a na School of Visual Arts v New Yorku.
Prvním Giacchinovým projektem se v roce 1997 stala herní adaptace produkce studia DreamWorks ZTRACENÝ SVĚT: JURSKÝ PARK, která byla první konzolovou hrou s hudbou nahranou živým orchestrem. Z jeho herních soundtracků je však nejznámější válečná série MEDAL OF HONOR a dva díly z taktéž válečné série CALL OF DUTY.

Filmovou hudbu začal Michael psát v roce 2001, po kontaktování režisérem J. J. Abramsem, a to pro televizní seriál ALIAS. Spolu později v roce 2004 začali pracovat na úspěšném seriálu ZTRACENI, v němž Giacchino použil pro vytvoření mystické hudby jako perkusy kusy letadla. Prvním velkým projektem se však stal animovaný film studia Pixar ÚŽASŇÁKOVI (2004), za nějž byl nominován na dvě ceny Grammy. V roce 2008 získal nominaci na Oscara za hudbu k filmu RATATOUILLE. Do jeho další tvorby patří například soundtrack k MISSION IMPOSIBLE: III (2006), MONSTRUM (2008) nebo STAR TREK (2009), které všechny vzešly ze spolupráce s Abramsem. V roce 2010 získal Oscara za hudbu k animovanému filmu VZHŮRU DO OBLAK.

A právě hudbě Michaela Giacchina k filmové novince Jupiter vychází se věnuje Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra je připravena na neděli 15. února ve 13:00, reprízy tentýž den v 19:00 a ve 22:00.