Mistr hororu Alfred Hitchcock

18.4.2017 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová

Britský a americký filmový režisér a producent Alfred Hitchcock  proslul jako mistr thrillerů a kriminálních příběhů s vysokou uměleckou hodnotou. Během své více než šedesátileté kariéry, která zahrnovala éru od němých filmů, přes vynález filmů mluvených až do doby barevných filmů, režíroval více než padesát filmů. Již během svého života patřil Hitchcock mezi nejúspěšnější a veřejností nejvíce uznávané světové režiséry a i nadále zůstává jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších režisérů doby. Je proslulý svým expertním a bezkonkurenčním zvládnutím tempa a napětí děje ve všech svých filmech.

Hitchcockovy filmy silně čerpají ze strachu a fantazie a jsou známy svým typickým humorem. Často zobrazují nevinné lidi za okolností, které jsou mimo jejich kontrolu nebo chápání.
Alfred Hitchcock byl mnohokrát nominován na řadu prestižních ocenění. Obdržel dva Zlaté glóby, osm Laurel Awards a také dostal pět ocenění za celoživotní dílo. Pětkrát se ocitl v nominaci na Oscara za nejlepší režii, nikdy však cenu akademie nedostal. Film Rebecca (​​nominován na 11 Oscarů) získal Oscara za nejlepší film roku 1940.

Kromě ocenění v oblasti filmografie bylo Hitchcockovi uděleno několik čestných uznání. V roce 1980 v rámci udělování novoročních vyznamenání, obdržel od britské královny Alžběty II Řád britského impéria.

Mezi jeho nejslavnější snímky patří filmy Psycho či Vertigo, na nichž spolupracoval s americkým hudebním skladatelem Bernardem Herrmannem.

O jejich vzájemné spolupráci se dozvíte v dalším díle pořadu Nikoly Bojčeva Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 19. dubna 2017 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 23.4. v 11:00 a v pondělí 24.4. ve 22:00.