Za hudbu k filmu Kronika mladého Indiana Jonese získal Laurence Rosenthal třikrát Cenu Emmy

V říjnu byl tento americký skladatel oceněn za celoživotní přínos filmové a televizní hudbě na 23. ročníku World Soundtrack Awards a vydal nové CD se svými nejslavnějšími soundtracky.

V říjnu obdržel na 23. ročníku World Soundtrack Awards cenu za celoživotní dílo skladatel Laurence Rosenthal. Slavnostní večer se uskutečnil 21. října 2023 v Capitole Gent a stejnou cenu za přínos filmové a televizní hudbě obdržel i Nicola Piovani. Objevem roku 2022 je stala Eiko Ishibashi. Během slavnostního předávání cen a koncertu World Soundtrack Awards zahrála hudbu těchto tří skladatelů Bruselská filharmonie pod vedením Dirka Brossého.

GettyImages-108765555 Laurence Rosenthal.jpg
  • Laurence Rosenthal (©Gettys Images)

Laurence Rosenthal je zkušeným filmovým, televizním a divadelním skladatelem; jeho kariéra se úspěšně rozvíjí od padesátých let 20. století. Během své více než šedesátileté kariéry napsal tento americký skladatel hudbu k více než stovce filmů a televizních pořadů, například ke snímku George Lucase Kronika mladého Indiana Jonese (1992) a jeho následným televizním filmům, za což si vysloužil uznání kritiky a nespočet ocenění, včetně dalších tří cen Emmy..

Rosenthal se narodil v roce 1926 v Detroitu a svá hudební studia zahájil na Eastman School of Music v Rochesteru ve státě New York. Po absolutoriu se přestěhoval do Paříže, kde studoval skladbu u Nadii Boulangerové, a do Salcburku, kde se učil dirigování na Mozarteu. Později, během služby v americkém letectvu, byl hlavním skladatelem v letce dokumentárních filmů. Po skončení vojenské služby se vrátil do New Yorku a začal komponovat pro divadlo na Broadwayi a filmové snímky. Mezi Rosenthalovy rané práce pro celovečerní filmy patří hudba k filmu Daniela Petrieho Rozinky na slunci (1961) a k oscarovému snímku Arthura Penna Zázračný pracovník (1962).

V 60. letech Rosenthal navázal silné tvůrčí partnerství s hercem a režisérem Peterem Glenvillem, pro kterého napsal tři původní filmové hudby, počínaje filmovou verzí Becketa z roku 1964, za kterou byl Rosenthal nominován na Oscara za nejlepší původní hudbu, a konče dvěma dalšími úspěšnými filmy Hotel Paradiso (1966) a Komedianti (1967). První Rosenthalovou spoluprací s Glenvillem byla exotická hudba k broadwayské divadelní verzi klasického japonského filmu Kurosawy Rašomon. Druhou nominaci na Oscara získal skladatel v roce 1972 za hudbu k filmu Arthura Hillera Muž z La Manchy. Mezi další vysoce ceněnou filmovou hudbu patří Návrat muže jménem Kůň (1976), Ostrov doktora Moreaua (1977), Setkání s pozoruhodnými muži (1979), Souboj titánů (1981) a poslední film Jacka Lemmona i George C. Scotta Dědictví větru (1999).

Rosenthal hojně komponoval i pro televizi, za což získal sedm cen Emmy. První cenu Emmy získal za hudbu k dokumentu NBC Michelangelo: The Last Giant (1965). Emmy získaly také jeho skladby pro televizní minisérie Petr Veliký (1986), Anastasia (1986) a The Bourne Identity (1988). Rosenthalovou pravděpodobně nejznámější prací pro televizi je však trojnásobně Emmy oceněná hudba k populárnímu seriálu Kronika mladého Indiana Jonese a jeho doplňujícím televizním filmům, spolu s kultovním Ostrovem fantazie (1977).

Každoročně udělovaná cena za celoživotní dílo je jedním z nejvyšších ocenění, které World Soundtrack Academy a Film Fest Gent udělují hudebním skladatelům. Mezi předchozími držiteli této ceny jsou mimo jiné George Martin, Krzysztof Penderecki, Frédéric Devreese, Eleni Karaindrou, Gabriel Yared, Peer Raben a Bruno Coulais.

V souvislosti s tímto oceněním vyšlo album s Rosenthalovými nejlepšími soundtracky. A právě těm se bude věnovat Nikola Bojčev věnovat v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna.

Premiéra je připravena na středu 29. listopadu 2023 v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 3. 12. v 11:00 a v pondělí 4. 12. ve 22:00.

Úvodní foto: Mladý Indiana Jones (©Lucasfilm)



Podcast