Filip Barankiewicz o Baletu Národního divadla

2.10.2017 / Hudba v miléniu / Marek Šulc

Hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu je v tomto týdnu nový umělecký šéf Baletu Národního divadla v Praze Filip Barankiewicz. 

Filip Barankiewicz se narodil ve Varšavě. V roce 1986 byl přijat na Státní baletní školu v polské metropoli a začal vystupovat v různých baletních představeních ve Varšavě a Lodži. Ještě během studií pro něho Emil Wesolowski vytvořil roli ve své choreografii The Way. V roce 1991 Barankiewicz získal Cenu Václava Nižinského. Po absolutoriu v roce 1995 zvítězil v polské Národní baletní soutěži a stal se finalistou soutěže mladých tanečníků Velké ceny Eurovize v Lausanne. Ve studiu pokračoval jako stipendista Nurejevovy nadace pod vedením Mariky Besobrasové na Académie de Danse Classique v Monte Carlo, kterou absolvoval v roce 1996.Ve stejném roce se stal členem Stuttgartského baletu, kde byl v září 2000 jmenován demisólistou, v září 2001 sólistou a o rok později postoupil na pozici prvního sólisty. Se souborem Stuttgartského baletu absolvoval turné po celém světě. Od roku 2003 byl také stálým hostem Baletu Národního divadla v Praze, kde ztvárnil Siegfrieda vLabutím jezeře, Petrucchia ve Zkrocení zlé ženy a titulní roli v Oněginovi (obě choreografie Johna Cranka) po boku Terezy Podařilové, Barbory Kohoutkové, Ivanny Illyenko, Sue Jin Kang, Marie Eichwald a Alicie Amatriain.

Dále vystoupil v několika gala představeních v Praze, Poznani a Krakově, v Bodrumu, Salcburku, Karlsruhe a Pforzheimu. Roli Petrucchia tančil i se souborem baletu Theatro Municipal do Rio de Janeiro, s Norským národním baletem, s Lipským baletem, s baletem drážďanské Semperovy opery, kde se v roce 2008 objevil po boku Leslie Heylmann na jejím představení na rozloučenou, a také se souborem West Australian Ballet v Perthu. V roce 2008 také provedl s Leslie Heylman Pas de deux z Crankova baletu Zkrocení zlé ženy v rámci gala na počest odcházejícího ředitele Birminghamského královského baletu Desmonda Kellyho. V roce 2004 zazářil v hlavní mužské roli v choreografii Romeo a Julie (John Cranko). V roce 2006 hostoval jako Albrecht v Giselle na scéně Companhia Nacional de Bailado v Lisabonu.

Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 3. 10. v 19,00. I. repríza v pátek v 6. 10. ve 22,00 a II. repríza v sobotu v 11,00.