Lukáš Vasilek hostem Classic Praha

5.2.2018 / Hudba v miléniu / Marek Šulc

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu hlavní sbormistr Pražského filharmonického sboru Lukáš Vasilek. Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 6. 2. v 19,00. I. repríza v pátek 9. 2. ve 22,00 a II. repríza v sobota 10. 2. v 11,00.

Lukáš Vasilek, hlavní sbormistr Pražského filharmonického sboru (PFS), je absolventem oboru dirigování na Akademii múzických umění v Praze a hudební vědy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1998 byl po jedenáct let sbormistrem Foerstrova komorního pěveckého sdružení a v letech 2005–2007 působil jako druhý sbormistr operního sboru Národního divadla v Praze. 

V čele PFS stanul v roce 2007. Vedle přípravy a dirigování samostatných koncertů studuje se sborem také repertoár pro účinkování ve velkých kantátových, oratorních a operních projektech. Spolupracuje při tom s významnými světovými dirigenty (např. Barenboim, Bělohlávek, Eschenbach, Honeck, Hrůša, Jordan, Luisi, Mehta, Rattle) a orchestry (např. Berlínští filharmonikové, Česká filharmonie, Izraelská filharmonie, Staatskapelle Dresden, Vídeňští symfonikové). Od roku 2010 hostuje PFS pod jeho vedením na operním festivalu v rakouském Bregenzu. 

Lukáš Vasilek je podepsán pod celou řadou nahrávek PFS vydaných mj. u společností Deutsche Grammophon, Decca, Sony Classical a Supraphon. U posledního jmenovaného labelu vyšla v roce 2016 nahrávka kantát Bohuslava Martinů, která nedávno získala nejvyšší hodnocení prestižních britských časopisů Gramophone (Editor’s Choice) a BBC Music Magazine (Choral & Song Choice). 

V roce 2010 založil Lukáš Vasilek komorní vokální ansámbl Martinů Voices, s nímž se zabývá především interpretací sborové hudby 20. a 21. století. Příležitostně se věnuje také orchestrálnímu dirigování.

Foto: PFS/Petra Hajská