Musica non grata míří do finále. Za projektem se v pořadu Hudba v miléniu ohlížejí Per Boye Hansen a Iva Nevoralová

Hosty dalšího dílu pořadu Hudba v miléniu jsou Per Boye Hansen, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery v Praze, a PR manažerka projektu Musica non grata Iva Nevoralová.

Musica non grata je končící čtyřletý projekt, který iniciovala Opera Národního divadla a Státní opera a podpořilo Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze. Jeho cílem bylo „oživit umělecký odkaz skladatelek a skladatelů důležitých pro hudební život meziválečného Československa, kteří byli pronásledováni nacionálním socialismem či jiným způsobem perzekvováni z důvodů náboženských, rasových, politických nebo genderových.“ Řada z těchto autorů byla spojena s historií Nového německého divadla (dnešní Státní opery), zejména mezi léty 1918 až 1938.

Od roku 2020 byla dosud v rámci projektu mimo jiné uvedena hudba takzvaných „terezínských skladatelů“ – Hanse Krásy a Viktora Ullmanna –, ale také Alexandra ZemlinskéhoFranze SchrekeraErwina SchulhoffaPaula HindemithaJaromíra WeinbergeraPaula AbrahamaKurta WeillaArnolda Schönberga a rovněž ženských skladatelek období první republiky: Julie ReisserovéVítězslavy KaprálovéSlávy Vorlové nebo Elizabeth Maconchy.

Opera_Estatal,_Praga,_República_Checa,_2022-07-02,_DD_04.jpg
  • Státní opera v Praze (©Diego Delso)

K operním a operetním inscenacím, které byly v rámci projektu uvedeny, patří představení Sedm smrtelných hříchů a Očekávání, Vzdálený zvuk, Plameny, Ples v hotelu Savoy, Švanda dudák, Šaty dělají člověka, Rozbitý džbán a Císař Atlantidy i dětská opera LouTkáček. V koprodukci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a Norským rozhlasovým orchestrem se projekt také zasloužil o uvedení kantáty Písně z Gurre, která zazněla v Česku poprvé po sedmnácti letech.

Celý projekt vyvrcholí závěrečným víkendem 5.,6. a 7. dubna, v rámci kterého mimo jiné proběhnou jediná koncertní uvedení oper Svatá Zuzana Paula Hindemitha a Florentinská tragédie Alexandra Zemlinského, ale také derniéry představení Ples v hotelu Savoy a Šaty dělají člověka.

O vzniku projektu, jeho výsledcích, domácích i zahraničních reakcích, produkčních zajímavostech, plánech do budoucna, ale i o historii německé opery v Praze budou hovořit Per Boye Hansen a Iva Nevoralová v pořadu s premiérou v úterý 19. března od 19.00. Reprízy odvysíláme v pátek 22.3. od 22.00 a v sobotu 23.3. od 11.00.

274043142_10160224526539287_4966146359619907109_n (1).jpg

Úvodní foto: Per Boye Hansen (©Hana Smejkalová)

Podcast