Hudba na soutoku řek i věku. Hudební festival Musica ad confluentem v Českých Budějovicích

Přibližně v jihozápadním cípu historického centra Českých Budějovic dochází ke spektakulárnímu soutoku dvou významných českých řek. Do Vltavy se zde vlévá Malše po bezmála stokilometrové pouti, která začíná v Rakousku, poté tvoří část státní hranice a vlévá se na naše území, oblíbená rybáři díky výskytu pstruhů. A právě tady se od roku 2018 koná mezinárodní festival staré hudby Musica ad confluentem.

Co má tedy místo soutoku dvou řek společného s mezinárodním hudebním festivalem, o kterém bude v další pořadu Slavná audotoria řeč?

Ve dvou rovinách se jedná o symboliku, která je promyšlená i definovaná. Zásluhu na tom zjevně má Vít Podroužek, občanským zaměstnáním učitel informatiky, ale – jak se říká - skutečným „povoláním před Bohem“ muzikant. Zamilovaný do hudby staré několik století. Nejenže sám hraje na řadu hudebních nástrojů včetně zobcové flétny či barokní kytary a také zpívá. Především je protagonistou hudebního souboru, ovšem i spolku s názvem Cantus Firmus. Což podle příslušných pouček znamená „pevný, předem daný hlas základní melodie v kontrapunktických skladbách“.

Pevný a předem promyšlený byl i záměr českobudějovického spolku Cantus Firmus založit a každoročně pořádat mezinárodní festival staré hudby s názvem, jehož symboliku stále dlužím. Takže k věci.

Ad congluentem.webp

Ad confluentem neboli Na soutoku se vztahuje k jevu zmíněnému úvodem: že právě v Českých Budějovicích se dvě krásné řeky setkávají a vplývají jedna do druhé. Ale je zde ještě jedna symbolika. Hudba, předkládaná divákům na tomto festivalu, je pomyslným soutokem, propojením několika minulých staletí, v nichž zněla. Podle pořadatelů festivalu Ad confluentem, a nejen podle nich, má v autentické interpretaci stále co říct i současným posluchačům.

Proto se roku 2018 uskutečnil památný první ročník tohoto festivalu. A od té doby se nadýchl k výkonům, které jeho samotní zakladatelé hodnotí střízlivě, ačkoli se mají čím chlubit. Říkají, že jejich cílem rozhodně není konkurovat velkým hudebním festivalům na území jižních Čech jako je například letní přehlídka v Českém Krumlově. Naopak se soustřeďují na jasně definovaný segment hudby, přičemž se zčásti trefně a zčásti skromně nazývají „maloformátovým projektem“.

První dva ročníky mezinárodního festivalu staré hudby Ad confluentem, který se koná v Českých Budějovicích a v okolí, měly – zjevně z provozních příčin – dvě části. Dva poločasy, jarní a podzimní. Historicky první koncert se odehrál 28. května 2018 v kostele Svaté rodiny na českobudějovickém Senovážném náměstí. A představil publiku ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble, který stojí za podrobnější představení.

Upoutal diváky už svým názvem. Tiburtina aneb také středověká Sibyla prý totiž byla uctívanou věštkyní, která viděla daleko do budoucnosti. Možná je to i případ umělecké vedoucí souboru Tiburtina Ensemble Barbory Kabátkové, která roku 2008 založila ženské vokální seskupení, jemuž se od té doby daří spolupracovat s elitou našich instrumentálních souborů zaměřených na autentickou interpretaci staré hudby. Collegium Marianum, Collegium 1704, Musica Florea či Ensemble Inégal, to jsou jen některé z nich, pro běžného posluchače ty nejznámější.

Mezinárodní festival staré hudby tedy vykročil koncem května 2018 působivým směrem. A máme-li parafrázovat módně pomíjivý výrok, vyslal jasný signál o tom, kam směřuje a o co mu jde.

Během jarních a podzimních měsíců tehdy stihl projekt Ad confluentem pět koncertů. O rok později jich už ve stejném schématu bylo sedm. Nevím, zda v rámci pořadatelského Cantus Firmus probíhaly diskuse, jestli je takto časově rozptýlený festival ideálním řešením. Každopádně přišel rok 2020 a s ním covid, který nekompromisně vyslal třetí festivalový ročník směrem, jaký dodržuje dodnes.

Tehdy to ovšem kvůli jarním zmatkům s termíny byla z nouze ctnost, posunout sérii koncertů až na podzim. Přesto se ani potom některé z nich nestihly uskutečnit živě, ale byly streamovány z liduprázdných prostor.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 15. ledna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 18.1. v 22:00 a v sobotu 22.1. ve 10:00.

Úvodní foto: České Budějovice (©Shutterstock)

Podcast