Hudba pod dolomity

Slavná auditoria

Pokud není zrovna období sklizně chřestu, kdy místní obyvatelé snad nejedí nic jiného, může se vám v severoitalském Bolzanu klidně stát, že vám k jídlu nabídnou špekové knedlíky a k nim – jako nápoj -  bílé víno. Až do konce první světové války patřil přece Bozen, a s ním celé rozsáhlé okolí, do jižních Tyrol, tedy k dnešnímu Rakousku. A nyní se zde už skoro sto let oba živly, obě kultury, činorodě stýkají a potýkají: z tradičně germánských krajů severně od Alp sem byla zanesena spolehlivost, pečlivost, pořádkumilovnost – ale také jistá těžkopádnost; jižanským vkladem, barvitým jako přilehlé Dolomity, je sice absence řádu a sklon k časté improvizaci, ale zároveň lehkost a kreativita. Je zajímavé sledovat, jak se tyto dva protipóly navzájem obohacují v kultuře obecně a v hudbě zvlášť.

Dobře to lze vysledovat například zmapováním vývoje bolzanské konzervatoře. Psala se polovina devatenáctého století, když se zdejší, výhradně německy hovořící elita rozhodla, že je třeba ve městě organizačně ukotvit hudební život. Roku 1854 proto vzniká Filharmonická společnost, která si jako jeden z cílů vytkla i založení hudebního učiliště. Hrál se tu prý hlavně Haydn, Mozart, Beethoven… Nikoli náhodou je ovšem zárodek budoucí konzervatoře přejmenován roku 1927 na Hudební školu Gioacchina Rossiniho: Bolzano se právě nachází v období intenzivního poitalšťění veřejného života, vzniká zde rozsáhlá průmyslová čtvrť, v niž najdou práci přistěhovalci z jihu země – a s Mussolinim do města dorazí i komicky totalitní architektura, která má zároveň oslavovat dávné římské dědictví členitých akvaduktů a strohými paláci vzdávat hold Ducemu. Do čela Rossiniho konzervatoře, sídlící v historickém centru plném arkád, je jmenován Mario Mascagni, bratranec proslulého skladatele Pietra. A na samém prahu druhé světové války, v níž fašistická Itálie nesehraje zrovna bohulibou úlohu, se název bolzanské hudební instituce mění znovu – stává se Konzervatoří Claudia Monteverdiho, aby tak po svém rovněž připomínala velkou italskou minulost.

A  kde všude se v současné době v Bolzanu koncertuje prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 29. května v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 1.6. ve 22:00 a v sobotu 3.6. v 10:00.

Podcast