Komická neznamená směšná

2.4.2017 / Slavná auditoria / Martina Klausová

„Kdykoli přijíždím do Berlína, zmocňuje se mě intenzivní pocit, že otevírám učebnici dějin dvacátého století. A zdaleka to není jen záležitost městského centra, přestože tam – na obou stranách bývalé zdi – se všechny historické nitky sbíhají. Jižní cíp města, jmenovitě Alt Mariendorf, návštěvníkovi hned připomíná, že Berlín býval kdysi mnohem menší než nyní, obklopen řadou pruských vesniček s přízemními domky, starodávnou radnicí či školou a nezbytně také echt-berlínskou hospůdkou, mazlivě nazývanou stübchen.“ Tak začíná další díl pořadu Slavná auditoria jeho autor a moderátor Jiří Vejvoda.

Po první světové válce město tyto vesničky pohltilo – a vydalo se vstříc dalším dramatům.  Cestou do centra nelze nenarazit na dosluhující letiště Tempelhof, barvitou čtvrť Kreuzberg, kde žijí alternativní umělci, Check Point Charlie, či Braniborskou bránu, symbol rozdělení a následného sjednocení města, jež toho v minulém století tolik prožilo.

Kousek odtud, konkrétně kolem Postupimského náměstí, vyrašily na bývalém území nikoho mrakodrapy, připomínající spíš Ameriku než Evropu. Jedno z místních náměstíček sice svým názvem vzdává hold slavné a statečné Marlene Dietrich, ale pravý Berlín se rozprostírá jinde.  Ústřední ulicí bývalé západní části je obchodní tepna Kurfürstendamm, zatímco východ svého času uchvátil a dnes spojené megalopoli nabídl území kolem třídy Unter den Linden, Pod lipami. Je čím dál tím přepychovější a sebevědomější, ale oplývá také zákoutími, která svůj kulturní odkaz nepotřebují vystavovat okázale na odiv, neboť je ukryt za jejich moderními zdmi. Nepochybně k nim patří i jedna ze tří berlínských operních scén – Komische oper.

A právě sem se vypravíme s Jiřím Vejvodou v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 3. dubna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 6.4. ve 22:00 a v sobotu 8.4. v 10:00.