V zámku a v podzámčí. Mezinárodní hudební festival Karla Ditterse z Dittersdorfu

Je obdivuhodné, že řada festivalů zaměřených na klasiku najdeme na odlehlých místech, tam, kde takříkajíc lišky dávají dobrou noc. V místech vzdálených od velkých měst s jejich jistotou věrných příznivců náročnější hudby.

V oblastech, kde se výhodně nepodniká, kde nekvete průmysl a kde je tudíž obtížné nacházet firemní mecenáše pro menšinovou kulturu. Na tu nemívají v rozpočtech příliš finančních prostředků ani radnice zdejších sídel, zatímco o privátních sponzorech – rozuměj bohatých občanech – takřka nemůže být řeč.

Do výčtu akcí tohoto typu patří už od roku 1993 Mezinárodní hudební festival Karla Ditterse z Diitersdorfu. Barokního skladatele, ale i houslisty ve své době tak významného, že od prvních houslí udával tón výjimečným vystoupením dechberoucího kvarteta. Na druhé housle v nich totiž hrál Joseph Haydn, na violu nikdo jiný než Wolfgang Amadeus Mozart a na violoncello Jan Křtitel Vaňhal. Vídeň mohla padat Dittersovi k nohám, ale on si na bezmála tři desetiletí našel zázemí daleko odtud. Přes tři sta kilometrů severně, v horském městečku Jeseník, kterému vévodí zámek Jánský vrch.

Možná už tehdy obdivoval Karl Ditters z Dittersdorfu zdejší překrásnou krajinu. Nejen známější Jeseníky, ale i Rychlebské hory, naštěstí méně proslulé a tudíž výletníky nezaplavené. Kdo touží po klidu daleko od davů, najde tu ráj na zemi i dnes. Odvrácenou stranou této blahodárné odlehlosti ovšem bylo – a je – to, co s ní neoddělitelně souvisí. Jistá izolace, která někdy vede až k uzavřenosti do sebe sama.

Vybudovat zde a rok co rok už po řadu desetiletí organizovat vždy v září mezinárodní hudební festival se zaměřením na klasickou hudbu - to je výkon, před kterým nutno smeknout klobouk. Poslední dobou sestává vesměs ze sedmi, osmi různorodě laděných koncertů. Když se ale 8. září 1993 začínalo, troufli si organizátoři na jen pětici vystoupení. Nikoli ovšem ledajakých. Protagonistou jednoho z nich byl například houslista Bohumil Kotmel. Oistrachův žák, laureát Pražského jara a tou dobou už šestým rokem vážený člen České filharmonie.

Každý projekt, zvlášť pořádaný v relativně nesnadných podmínkách, potřebuje ke svému zrodu a vývoji nadšený tým. A v jeho čele takříkajíc tahouna – člověka, který budovat a rozvíjet nejenom chce, ale také dovede.

Mezinárodní hudební festival Karla Ditterse z Dittersdorfu našel už na prahu svého prvního ročníku, tedy počátkem devadesátých let minulého století, své nezbytné zázemí. V Jeseníku bylo založeno zájmové sdružení, nesoucí ve svém názvu skladatelovo jméno. Ředitelkou se stala inženýrka Hana Polášková. Původní profesí ekonomka, zároveň ovšem dlouholetá vedoucí zdejšího Městského kulturního střediska, které zaslouží uznání za svou neutuchající činnost. Nejen za pořádání divadelních či koncertních večerů, ale též bezpočtu zajímavých výstav výtvarného umění.

Zároveň rozumně i přehledně si toto zájmové sdružení vytklo ve své činnosti tři základní cíle. Tři klíčové priority. Podle první z nich musí každý rok zaznít v rámci zářijového festivalu alespoň jedno dílo z mnoha, které zkomponoval Karl Ditters. Druhá zásada stanoví, že pokaždé v musí na festivalu vystoupit – kromě zástupkyň a zástupců české hudební scény - alespoň jeden interpret ze zahraničí. A do třetice bylo stanoveno, že rok co rok musí dostat na Dittersově festivalu v Jeseníku a okolí dostat příležitost ke svému provedení i jedna soudobá skladba.

Netřeba dodávat, že k těmto nosným prvkům se přidávají doprovodné činnosti nejrůznějšího druhu, které mají za cíl přilákat pozornost širšího publika jak k samotnému festivalu, tak ke klasické hudbě, kterou systematicky propaguje. Čímž není řečeno, že tu a tam zde dostávají příležitost i jiné hudební žánry, jazzem či swingem počínaje a folkem nebo šansonem konče. Vždy však uměřeně, vkusně a v počtu nepřevyšujícím jeden, maximálně dva z celkových sedmi, osmi festivalových večerů.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 10. července v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 13. 7. v 22:00 a v sobotu 15. 7. ve 13:00.

Foto: Karl Ditters (©Profimedia)

Podcast