Ve stínu palem, v záři lustrů. Skleník Květné zahrady a Zámecký sál Kroměříž

Cesta na jih. Jako by se v naší době stala synonymem pro letní výpady k moři, kdysi při nejlepším do Chorvatska, dnes už kamkoli od Řecka přes Itálii po Španělsko. Ať tam či onam, vždy je nezbytné urazit přes tisíc kilometrů, často mnohem víc. To olomoučtí arcibiskupové si to před staletími zařídili jinak. Také je za parných letních dnů tížil pobyt uprostřed rozpáleného města – a ukrývat se za zdmi svých paláců je neuspokojovalo. A proto našli řešení. Proč se však trmácet daleko, když pouhých čtyřicet kilometrů jižně od Olomouce se nachází potenciál jménem Kroměříž?

Pravda, kdysi titěrné osídlení s močálovitou půdou západně od svého středu. A s neupravenými houštinami směrem na východ. To všechno se dá ale zušlechtit, zkrášlit, je-li dost peněz... Ty církvi nechyběly. A tak se v Kroměříži začal psát příběh o letním sídle olomouckých arcibiskupů. Na jehož konci, což věru nemohli tušit, zní hudba nejen přímo na pódiích, ale i ve filmech tak slavných, jako je Formanův Amadeus.

Ve 13. století se o budování v Kroměříži výrazně zasloužil arcibiskup Bruno ze Schauenbergu – ano, ten, který také de facto založil Ostravu, tehdy nevlídné a neperspektivní hnízdo kdesi na severu. Kroměříž, to byla jiná pohádka! Vznikly tady hned dva skvosty. Arcibiskupský zámek se svojí podzámeckou zahradou. A několik kilometrů odtud Květná zahrada doplněná později dvěma skleníky.

Zároveň ovšem zní napříč dějinami Kroměříže, jak staršími tak novějšími, záplava tónů. Tady ve druhé polovině 17. století žil a tvořil historicky první ze slavných hukvaldských rodáků, Pavel Josef Vejvanovský. V minulém století si pak jeho jméno vetkla do štítu zdejší konzervatoř – a mezi jejími absolventy najdeme nyní hned několik osobností, které se prosadily buď za klávesami či s houslemi anebo s taktovkou v ruce.

Hned obě ze zmíněných kategorií splňuje muž, jenž sice přišel na svět v nedalekém Přerově, ale už od dob svých studií na zmíněné Konzervatoři považuje Kroměříž za svůj domov. Zde žije s rodinou, odkud se vydává do světa. Buď nakrátko, anebo – třeba do německého Essenu – na mnoho let. S tím, že jako nadšený pilot amatér se někdy vrací do Kroměříže v letadle – zajisté nikoli svém, nýbrž zapůjčeném. Původně se věnoval hře na housle, brzy však převládlo dirigování, ve kterém patří k naší absolutní špičce. Tomáš Netopil.

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 16. října v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 19.10. v 22:00 a v sobotu 21.10. ve 10:00.

Foto: Květná zahrada Kroměříž (©Wikipedie)

Podcast