Venezuelská hudební matka Tereza

Slavná auditoria

Bohatství z ropy a prezident provokatér. Toť, shrnuto v kostce, je možná vše, co se nám vybaví pod pojmem Venezuela. Jistě, tato země se do povědomí současného světa nejvíc zapsala svým tekutým zlatem, zajišťujícím tři čtvrtiny příjmů do státního rozpočtu, a hlučným Hugem Chávezem, který uctívá Fidéla Castra a kritizuje západní civilizaci. Přitom toho však Venezuela nabízí mnohem víc. Je domovem protikladů;   vrcholky And zde stoupají do výšky 5 000 metrů, a zároveň se v nížinách rozlévá delta řeky Orinoko. Zdejší území vyrvali před půl tisíciletím Španělé Indiánům, ale bělochů tu dnes žije jen 10% a potomků domorodých obyvatel dokonce pětkrát méně; zcela zde totiž převládají míšenci neboli mesticové. Podél mořského břehu si ve vodách hrají delfíni, zatímco na stolových horách žije v dutinách stromů vzácný pták olejník.

K oázám klidu v tříapůlmiliónové metropoli Caracas patří rozlehlý park nazvaný Caobos podle stromů, které tu prý kdysi dávno zasadili španělští osadníci. Kromě bujné zeleně, jíž se zdejším tropickém klimatu daří jako ve skleníku, zaujme i překvapivě značným počtem sousoší, připomínajících kulturní velikány venezuelské minulosti. Podél nich lze dojít až k rozlehlé moderní bílé budově, vévodící kultuře současného Caracasu. Stavbě, která je v rámci Jižní Ameriky druhou největší svého druhu hned po argentinském Teatro Colón.  Pod svojí osmiúhelníkovou  střechou nabízí zrovna tak operu jako balet, symfonickou hudbu či koncerty pop music;  nezapomíná ani na divadlo nebo výstavy a lze v ní najít též  knihkupectví Monteávila propojené s videotékou. Však se také celý prostor jmenuje Kulturní areál, Complejo Cultural.  A v názvu vzdává hold vzpomínce na zdejší hudební matku Terezu. Celým jménem María Teresa Carreňo Garcia de Sena

A právě do Complejo Cultural se vypravíme s Jiřím Vejvodou v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra je připravena na pondělí 1.ledna v 19:00, reprízy uslyšíte ve čtvrtek 4.1. ve 22:00 a sobotu 6.1. v 10:00. 

Podcast